GÜNDEM

Amerika’ daki Şirketler Pandemi’ye rağmen Ofis Alanlarını Büyütüyor

Google, devam eden salgına ve uzaktan çalışmanın yükselişine rağmen daha fazla ofis alanı isteyen bir teknoloji şirketi.

Perşembe günü, Google (GOOG) Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ofislere ve veri merkezlerine 7 milyar dolardan fazla yatırım yapmayı ve bu yıl en az 10.000 ek tam zamanlı istihdam yaratmayı planladığını söyledi.
CEO Sundar Pichai bir blog gönderisinde, “Ortak çalışmak ve topluluk oluşturmak için şahsen bir araya gelmek, Google’ın kültürünün temelini oluşturuyor ve geleceğimizin önemli bir parçası olacak,” dedi. “Bu nedenle ülke çapındaki ofislerimize önemli yatırımlar yapmaya devam ediyoruz.”
Google, bu yıl California eyaletine 1 milyar dolardan fazla yatırım yapacağını söyledi. Şirket ayrıca Atlanta, Washington, DC, Chicago ve New York’ta binlerce yeni çalışan ve görev tanımı eklemek de dahil olmak üzere ofislerini genişletmeyi planlıyor.


Belediye Başkanı Bill de Blasio Perşembe günü yaptığı açıklamada, Google’ın bu yıl New York City’ye 250 milyon dolarlık yatırım yapmayı planladığını ve şehirdeki çalışan sayısını önümüzdeki birkaç yıl içinde 11.000’den 14.000’e çıkaracağını duyurdu.


Silikon Vadisi’nin en büyük şirketleri, koronavirüs Amerika Birleşik Devletleri’nde yayılmaya başladığında çalışanlarına uzaktan çalışmasını söyleyen ilk işletmeler arasındaydı. Şimdi, bu şirketlerden bazıları ofis boyutlarını genişletme konusunda en agresif şirketler arasında yer alıyor.


Geçen yıl Facebook, önümüzdeki yıllarda daha fazla çalışanını evden çalışmaya kaydırmayı planlasa da, yeni bir şirket merkezi satın alacağını söyledi. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook çalışanlarının yarısının önümüzdeki beş ila 10 yıl içinde sürekli olarak uzaktan çalışabileceğini söyledi.


Amazon, geçen sonbaharda çeşitli ABD şehirlerinde 3.500’den fazla yeni işçi çalıştırmayı planladığını duyurdu. New York, Dallas, Detroit, Denver, Phoenix ve San Diego’daki ofislerini genişleteceğini ve 905.000 fit kareden(yaklaşık 9.742 m2) fazla ek ofis alanı oluşturacağını söyledi.


Pek çok teknoloji şirketi salgın sırasında başarılı oldu ve diğer şirketlerin işten çıkarmaya başladığı hatta kapandığı bir zamanda binlerce işe alım yapıyor. Bu teknoloji devleri, gelecekte daha uzaktan çalışmaya geçiş için daha uzun vadeli planları olup olmadığına bakılmaksızın, ticari gayrimenkul alma konusunda daha fırsatçı olmayı da göze alabilirler.
Kalıcı uzaktan çalışma seçenekleri vaat eden bazı yeni başlayanlar ve daha küçük teknoloji şirketlerinin aksine, Big Tech yıllar boyunca detaylı ofislere milyar dolarlar harcadı ve pandemi sona erdikten sonra uzaktan çalışmaya pek istekli olmayacak gibi görünüyor.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu