GÜNDEM

Ample, Modüler Araç Şarjı Elektrikli Otomobilleri Daha Yaygın Hale Getirmeyi Amaçlıyor

Ample, modüler pil değişimi ile daha hızlı elektrikli araç şarjı vaat ediyor.

Ample adlı bir şirket, elektrikli araçlara daha hızlı ve daha ucuz enerji ulaştıracağına inandığı yeni bir sistemi duyurdu. Ample’ın geliştirdiği sistem, yalnızca birkaç hafta içinde tüm şehir genelinde kullanıma sunulabilir. Sistem, bir Elektrikli Araca 10 dakikadan daha kısa sürede yüzde 100 şarj sağlamak için Modüler Pil Değiştirme özelliğini kullanacak.

Ample sistemi herhangi bir elektrikli araçla uyumlu olacak şekilde tasarlanmış. Şüphesiz mevcut sistemlerden üç kata kadar daha hızlı şarj süreleri Elektrikli Araçların yaygınlaşmasında büyük bir görev üstlenecektir. Ample, şarj istasyonlarının hızlı dağıtım ve yayılma için tasarlandığını, tüm metropolleri benzinden daha ucuz enerji maliyetleriyle birkaç hafta içinde şarj ağıyla donatabileceğini iddia ediyor.

Ample sistemi, mevcut olduğunda rüzgar ve güneş enerjisini de yakalayabilir ve ilk çıkışta bu enerjileri elektrik enerjisine çevirebilir şekilde kurulabilir. Araç satın alanların elektrikli araçları tercih etmemelerinin en büyük nedenlerinden biri, uzun şarj süreleri ve yetersiz elektrikli araç şarj altyapısıdır. Gelişen teknoloji, bu sorunu çözmek için iki ana bileşene dayanıyor.

İlk ana bileşen, Ample’ın, boşalmış akü modüllerini arabadan çıkaran, enerjisi azalan pilleri şarj raflarına koyan ve tamamen şarj edilmiş şekilde olarak elektrikli araçlara geri takan tamamen otonom bir pil değiştirme istasyonu sözünü tutabilmesidir. İkinci ana bileşen ise tüm elektrikli araçlarda kullanılabilecek modüler pil mimarisinin tüm elektrikli araç üreticileri tarafından kabul görmesidir. Böylelikle tüm elektrikli araçlar standart olarak marka ayırmaksızın bu istasyonları kullanabilecekler ve sistem küresel olacak.

Ample’ nin tasarladığı bir nevi lego istasyon gibi görünen şarj istasyonları boyut gözetmeksizin tüm otomobil ve SUV’lara aynı istasyonda hizmet verebilecek. Ample Şarj istasyonları herhangi bir inşaat çalışması gerektirmiyor. Prefabrik olarak tasarlanan bu şarj istasyonları herhangi bir otopark, dinlenme tesisi, yol kenarı gibi alanlar için uygun ve kullanışlı olabilecek. Ayrıca prefabrik yapısı gereğiyle oldukça hızlı dikilebilecekler. Geniş elektrikli araç filoları, Ample sistemini ilk kullananlar olacaklar. Şu anda Bay Area’da konuşlandırmalar yapılıyor. Ample ayrıca şu anda ABD, Avrupa ve Asya’da toplu dağıtım için dünyanın en büyük otomobil üreticileriyle birlikte çalıştığını söylüyor.

Bu sistem daha önce pek çok şirket tarafından kurgulanmış ancak bu işi eylem planına döküp gerekli girişimleri yapacak firmalara kavuşamamıştı. Ample burada oldukça cesur ve iştahlı bir hamle yaparak elektrikli araçların yaygınlaşması ve fosil yakıtlı araçların çevremizden temizlenmesinde kilit rol oynayabilir.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu