GÜNDEM

Antartika’da Yaşanan Büyük Ayrılık

Antarktika’daki Brunt Buz Tabakası şu aralar büyük bir ayrılık yaşıyor.  İlk kırılmanın 26 Şubat 2021’de gerçekleştiği tespit edilmişti ve bu Avrupa Uzay Ajansı’na ait Sentinel-1A uydusu tarafından alınan görüntülerle doğrulanmıştı.

A-74 olarak adlandırılan buzdağı yaklaşık olarak 1270 km² boyutunda, örneklendirmek gerekirse Şikago’nun neredeyse iki katı büyüklüğünde olduğu belirtiliyor. Buz tabakasının ayrılmasına neden olan yarıklar 2019 Eylül ayından itibaren uydu görüntüleri sayesinde keşfedilmişti. 2020-2021 Avustralya yazında ise kayde değer bir hızla büyümeye devam etmişti.

Ayrıca Hallowen çatlağının güneyinde oluşan Chasm1 isimli çatlak ise 2019 yılından sonra büyük bir ivme yakalayarak büyümeye devam ediyor. Bu çatlağın ilerlemesi, üzerinde yer alan İngiliz’lere ait Halley VI Antartika Araştırma birimini endişelendiriyor. Buz tabakasının bu bölümü hala dayanırken, kırıldığında 1700 km² büyüklüğünde buzdağının ayrılacağı tahmin ediliyor. Hallowen çatlağının oluşturacağı buzdağının kopmasından sonra Brunt buz tabakasının akıbetinin ne olacağı şu an netlik kazanmış görünmüyor.

Tillabey

Bilgisayar teknisyeniyim ve işim sebebiyle teknolojiyle fazlasıyla ilgiliyim. Tabii bilgisayar oyunları en büyük vazgeçilmezim. HardwareTurk.com adresinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu