GÜNDEM

Apple Kullanıcılarını Hedef Alan Malware

30.000′ den fazla Mac gizemli bir malware(kötü amaçlı yazılım) tarafından saldırıya uğradı. Malware Dünya çapında 150′ den fazla ülkede etkili oldu.

Malware Red Sparrow araştırmacıları tarafından keşfedilip tanımlandı.

Apple kötü amaçlı yazılımı M1 çipli cihazlarda engellemek için gereken adımları attığını söyledi. Yazılımın cihazları kötü yönde etkilemesinin önüne geçildiği bildirildi.

Red Sparrow araştırmacıları macOS sistemlerini hedefleyen bu malware’ in normal reklam yazılımlarından bekledikleri davranışları sergilemediğini açıkladı.

Virüslü makineler her saat başı kontrol edilerek farklı talimat veya özelliklerin bu kötü amaçlı yazılımda olup olmadığı test ediliyor. Ayrıca virüs kendi kendini yok edebilecek bir yazılıma sahip.

Uyanma Çağrısı

Red Goat Siber Güvenlik şirketinden Lisa Forte’ nin yaptığı açıklamada “Bu durum Apple’ a bir uyanma çağrısı olmalı. Virüs sistemlere zarar verecek hiçbir şey yapmamış gibi görünüyor ancak bu kadar hızlı yayılması ve bu kadar çok cihaza bulaşması oldukça endişe verici. Hiçbir cihaz virüslere karşı bağışık değildir.”

Bilgisayar güvenliği uzmanı Alan Woodward, “saldırının amacının uzun süredir devam eden Apple’ a virüs bulaşmaz efsanesini çürütme çabası” olduğunu söyledi.

“Sanki birisi zararlı kodun Mac’lere nasıl taşınacağına ve orada bir kez nasıl kontrol edileceğine dair bir kavram kanıtı arıyormuş gibi” dedi.

“Ama bu yazılımlarda cihazlara gerçekten zarar veren unsurlar yoktu.”

Görüşüm

Bir yerlerde birileri Apple’ a virüs bulaştırmanın yöntemleri üzerine çalışmalar yapıyor ve bu işe yarıyor gibi görünüyor. Hiç beklenmedik problemler ilerleyen zamanda Apple’ ın kapısını çalabilir gibi duruyor.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu