GÜNDEM

Apple M1 İşlemcisi ile Ethereum Mining Yapıldı

Kripto para madenciliği yıllar boyunca devam eden bir süreç ve bu süreçte karşımıza çılgınca yöntemler deneyen insanlar gelebiliyor. Ethereum fiyatlarının yükselişe geçmesiyle beraber madenciler Ethereum kazabilmek için ellerine geçen her türlü yolu denemeye hazır görünüyorlar.

Apple M1 işlemciye sahip yeni MAC’inizde Ethereum kazılabileceğini söylesek inanır mıydınız? Belki bu konu üstüne düşmemiş veya hiç aklınıza gelmemiş bile olabilir. Tabii bunu düşünmeyen insanlar olmadığı anlamına gelmiyor. Bir kullanıcı Apple M1 işlemcisi ile birkaç deney yapmış çok olumlu olmasa da bazı sonuçlar almış görünüyor.

Bir yazılım mühendisi Ethereum kazabilmek için Apple M1 işlemcisini nasıl kullanacağının bir yolunu bulmuş. macOs sistemine ethminer programını uyarlayarak mevcutta bulunan GPU ile madenciliği yapmayı başarmış fakat teknik olarak bakıldığında sonuçların oldukça düşük olduğu görülebiliyor.

M1 işlemcisine entegre olarak çalışan GPU ile 2MH/S sonuç almayı başaran yazılımcının attığı taş vurduğu kuşa değmemiş gibi görünüyor çünkü kazım yaparken GPU olabildiğince yüksek oranda kullanılır ve bu işlemi yaparken GPU gerektiren işleri kesinlikle yapamazsınız. Ayrıca 2MH/S Ethereum kazımı için çok düşük bir rakam sayılabilir.

Tillabey

Bilgisayar teknisyeniyim ve işim sebebiyle teknolojiyle fazlasıyla ilgiliyim. Tabii bilgisayar oyunları en büyük vazgeçilmezim. HardwareTurk.com adresinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu