GÜNDEM

Çılgın Fiyatlara Alıcı Bulan Ürünler; NFT Nedir? NFT Hakkında Merak Edilenler

Kripto para birimlerinin arşa çıktığı son günlerde bayağı popüler hale gelen hatta durdurulamaz yükselişe sahip olan NFT hakkında birşeyler yazalım istedik. Bu arada NFT’nin kripto paralarla herhangi bir alakası bulunmuyor. Kripto paralar gibi blockchain teknolojisini kullanarak oluşturulan dijital ürünlerden ibarettir.

Öncelikle NFT Nedir?

NFT’yi değiştirilemeyen, benzersiz dijital görseller olarak tanımlayabiliriz. Dijital diyoruz çünkü aynı bitcoin gibi blockchain teknolojisi ile oluşturulmuş, doğrulanmış sanal verilerdir. NFT ürün aldığınızda elinize fiziki olarak bir şey geçmez. Telif hakkını ödeyip satın aldığınız dijital veri olarak niteleyebiliriz. Bunu internetten başkaları indirip kullanabilir ama size ait olduğu gerçeğini değiştirmez.

NFT ürünleri tıpkı kripto paralar gibi cüzdanınızda saklayabilir, takas veya satışını yapabilirsiniz. Bu tarz ürünler satışı veya takasının yapıldığı siteleri ufak bir aramayla bulabilirsiniz. NFT’ler, dijital dünyada herhangi bir mülk parçası gibi alınıp satılabilen “türünün tek örneği” varlıklardır, ancak kendilerine ait somut bir biçimleri yoktur.

NFT’ler Nasıl Çalışır?

Ünlü ressamların yapmış olduğu tablolar veya geleneksel herhangi bir sanat eseri, türünün tek örneği olduğu için değerlidir. Bu konuda hem fikiriz, bunun yanında dijital veya görsel olarak sonsuz kez çoğaltılıp kullanılabilir. Mona Lisa tablosunun bir kopyasına sahip olmanız Mona Lisa tablosunun size ait olduğunu göstermez. Şu anda Louvre Müzesi’nde ve Leonardo da Vinci’ye ait olduğunu biliyoruz.

NFT ürünler de aynı bu sanat eserleri gibi blockchain teknolojisi tarafından doğrulanmış, onaylanmış, üzerinde oynama yapılamayan, alınıp satılabilen, dijital bir sahiplik sertifikasına sahiptir. Yaptığınız NFT ürüne akıllı sözleşmeler ekleyerek ileride olası bir satışta pay sahibi olmanız mümkündür.

Çılgın Paralar Dönüyor

Son zamanlarda yükselişe geçen NFT ile fiziki koleksiyon kartlarının tarihe gömüleceği söyleniyor. Birçok firma NFT ile yapılmış ürünlerin satışına başladı.

NBA digital kartların üretimini ve satışını gerçekleştirmeye başladı. Bugüne kadar milyonlarca dolarlık işlem hacmine sahip bir pazar yaratmayı başardı.

Nyan Cat animasyonu 2011 yılında yayınlanmıştı. 18 Şubat tarihinde 5.000 dolar fiyatla açık arttırmaya sunulan NFT görsel 19 Şubat 2021 tarihinde 542.000 dolardan alıcısını buldu.

Herhangi bir sanat veya görsel oluşturmanıza gerek yok. Twitter’in kurucusu Jack Dorsey attığı ilk tweetin NFTsini 2.500.000 dolara sattı.

Tillabey

Bilgisayar teknisyeniyim ve işim sebebiyle teknolojiyle fazlasıyla ilgiliyim. Tabii bilgisayar oyunları en büyük vazgeçilmezim. HardwareTurk.com adresinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu