GÜNDEM

Çin Amerikan Kısıtlamalarını Delmek İçin Kullanılmış Makineler Satın Alacak

Japon Şirketleri Bu Duruma Sıcak Bakmıyor

ABD ile Çin arasındaki gerilim, bazı Japon şirketleri için kazançlı oldu. Nikkei Asia bugün, 2020’de ABD’nin getirdiği kısıtlamalara tabi olmayan ikinci el yonga seti üretimi yapan makinelerin fiyatlarının, Çinli yarı iletken üreticilerinin artan taleplerinin sonucu olarak ortalama% 20 arttığını bildirdi.

ABD, Çin’in en büyük yarı iletken üreticisi olan SMIC’e, yeni yonga üretimi yapmak için kullanılan yarı iletkenleri satın almasını önlemek için Eylül 2020’de yeni yaptırımlar uygulamıştı. Ayrıca, diğer şirketlerin Amerika tarafından geliştirilen teknolojiyi tedarik etmesini daha da zorlaştırmak için şirketi Aralık 2020’de bu şirketlerin ismini Varlık Listesine ekledi.

Çin’in anlık çözümü Japonya’daki kullanılmış yonga seti üretme makinaları satıcıları yani 2. el yonga üretme makinaları satan kuruluşlar oldu. Amerikan kısıtlamalarını delmek için Çin çözümü ikinci el makine almakta buldu. Nikkei Asia, Japon satıcıların neredeyse ellerindeki bütün ikinci el makinaları sattıklarını söyledi. Litografi sistemleri gibi kritik ekipmanların değeri, Dünyadaki tüketim talebinin neredeyse 4 kat artması sebebiyle üç katına çıktı.

Nikkei Asia, Mitsubishi UFJ Lease & Finance’teki bir kaynağa göre “kullanılmış makinelerin yaklaşık% 90’ını Çin satın alıyor gibi görünüyor”. Tüm bu satışlar kimliği belirsiz ikinci el makine satışı yapan ve şirketleri hiç bir yerde listelenmeyen kurumlarca alınıp satılıyor. Durum öyle kritik bir seviyeye geldi ki son yıllarda hurda gözüyle bakılan ve neredeyse değersiz olan ikinci el eski yonga üretimi makineleri bile 100 milyon yen [940.000 $] gibi fiyatlara satılıyor. “

Bu ekipmanın bir kısmı hali hazırdaki talebe yetişebilmek için yonga seti üretim hatlarında kullanılıyor ancak Nikkei Asia, makinelerin bir kısmının sadece gelecekte işe yarayabilir diye istiflendiğini söyledi. Bu durum ekipmanı satan şirketler için bir fark yaratmıyor çünkü hali hazırda alıp stokta yatıracakları makineleri şimdiden satıp işin anlık karlılık kısmına odaklanıyorlar.

Bu durum sadece Japon şirketleri için geçerli değil. Bloomberg bu ayın başlarında “Çinli işletmelerin 2020’de Japonya, Güney Kore, Tayvan ve başka yerlerden bilgisayar çipi üretmek için kullanılan neredeyse 32 milyar dolarlık ekipman satın aldığını” bildirdi. Rapora göre bu durum, 2019’da ki verilere göre% 20’lik bir artış demek ve hızlıca daha da büyüyecek gibi görünüyor.

Çin için nihai hedef kendi kendine yetmek ve yapılan yatırımlar şuan bu yönde yapılıyor. Ülkedeki şirketler, Amerikan teknolojilerine veya diğer ülkelerin bu alandaki teknolojilerine bağımlı olmadan kendi çip yapma ekipmanlarını üretmenin peşine düştüler ve bu konuda oldukça ilerleme kaydettiler. Çin tarafında böyle büyük gelişmeler yaşanırken SMIC ise, ABD kısıtlamalarını aşmanın ve Çin pazarına olan hakimiyetini artırmanın yollarını arıyor.

Çin ayrıca geçtiğimiz dönemde Batı ürünlerine güvenmek zorunda kalmamak ve kendi CPU, GPU, bellek ve diğer bileşenlerini geliştirmek için epey çalışmıştı, biz de bunu heyecanla takip etmiştik. Bence böyle bir rekabetin oluşması ekipman fiyatlarını aşağı yönlü etkileyip tekelciliği en azından bir anlaşma yapılana kadar azaltacak gibi görünüyor. Ancak, ABD’nin kısıtlamalarından ödün vermeyeceğini varsayarak, Çin bir süre daha dünyadan ikinci el yonga seti üretimi makinesi stoklayacak gibi duruyor.

Amerikan kısıtlamaları ikinci el yonga üretim makinelerinin pazarını canlandırmaya devam edecek gibi görünüyor. Bu durum hali hazırda bu makinelere sahip olan şirketlerin ellerindeki makineleri sıfır fiyatının üzerinde bir fiyatla Çin’e satıp yeni makine siparişleri vermesine sebep olabilir. Belki de Çin kısıtlamaları bu şekilde delmeye çalışıyor.

Durumun önemini daha iyi anlatmak için şunu söyleyebilirim. Bugün alacağınız bir mouse veya bir 7.1 kulaklık üretimi için bile Çip bulmakta sıkıntı yaşanıyor. Fiyatlar yaklaşık %12 arttı. Bu artış henüz Türkiye’ de ki pazar yerlerine yansımadı. İhtiyacı olanlara bildiririz, tüm elektronik PC ekipmanlarında zam kapıda.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu