GÜNDEM

Çip Talebi Taiwan’ı Susuz Bıraktı

Tayvan’da Çip üretimini artırma planları bu senenin kurak olması nedeniyle sekteye uğradı ve fabrikaların su kaynaklarını etkiledi.

Dünyanın dört bir yanındaki eve kilitlenmeler, dizüstü bilgisayarlar ve oyun konsolları gibi teknolojilere alışılmadık derecede yüksek bir talebe yol açtı.

Bu arada, fabrikaların kapanmasıyla otomobillere olan talep düşük kaldı.

Ancak şimdi talep artıyor, otomobil üreticileri yongaları tedarik etmekte zorlanıyor, bu da kilit bir bileşen çünkü yeni araçlar 100’den fazla mikroişlemci ile donatılmış olarak geliyor.

İcra Kurulu emri

Bu ayın başlarında GM CEO’su, siparişlerdeki açığın fabrikanın kârından 2 milyar dolar emebileceğini söyledi.

Ford ve diğerleri, bunun otomobil ve kamyon üretiminide etkilediğini söylediler.

ABD Başkanı Joe Biden, uzun vadede yerel Çip üretimini artırmak için 100 günlük planlı gözden geçirme çağrısı yapan bir idari karar imzaladı.

Amerika Ekonomi danışmanı Brian Deese geçen hafta sonu gönderdiği bir mektupta Tayvan hükümetine krizle mücadelede yardımlarından dolayı teşekkür etti.

Kamyon ile Su Taşımaya Başlayacaklar

Dünyanın en büyük Çip üreticilerinden biri olan ada ülkesi Taiwan, üretimi hızlandırarak ABD, Almanya ve Japonya’ya yardım sözü vermişti.

Ancak şimdi kullanılabilecek su miktarı konusunda kısıtlamalarla karşı karşıya kaldılar.

TSMC ve United Microelectronics de dahil olmak üzere birçok Tayvanlı çip şirketi, su sağlamak için kamyonları kullanmaya başlamak zorunda kalacaklarını söyledi.

TSMC, suyun % 85’ten fazlasını yeniden kullanmasına rağmen, günde 156.000 ton suya ihtiyacı olduğunu söyledi.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu