GÜNDEM

Çocuklar İçin YouTube “Denetimli Mod”u Duyurdu

YouTube çocuklarınız için ebeveyn kontrollü YouTube kullanım modunu duyurdu.

YouTube Çarşamba günü, ebeveynlere çocuklarının yayın platformunda hangi içerikleri izleyeceği konusunda daha fazla kontrol sağlayacak bir dizi özelliği duyurdu ve pek yakında hizmete alması bekleniyor. Ebeveynler, çocuklarının ergenlik öncesi, 13 yaşından büyük veya yetişkin olmanın eşiğinde olmasına bağlı olarak üç farklı içerik ayarından birini seçebilecekler. Bu üç ayarın ise isimleri şöyle seçilmiş; Keşfet, Daha Çok Keşfet, YouTube’un Çoğu kategori isimlerini verdi. Bu kısıtlama paketlerinden birini seçerek çocuğunuzu YouTube’ da kısıtlayabileceksiniz.

En küçük kullanıcılar için “Keşfedin” seçeneği, 2015’te başlatılan YouTube Çocuk’tan bir adım ötede olacak. Vlog’lar, eğitimler, oyun videoları, müzik klipleri, haberler, eğitim içerikleri ve daha fazlasını içerecek. “Daha Fazlasını Keşfedin” seçeneği, öncekiyle aynı kategorilerde daha büyük bir video ve canlı yayın kümesini içerecektir. “YouTube’un çoğu” seçeneği, yaş kısıtlaması olan içerikleri filtreleyecektir. Üç seçenekten sonuncusu, YouTube’da neredeyse normal bir kullanım ve içeriğe erişmeyi sağlayacak.

Blog gönderisinde, bu yeni özellikleri içeren beta sürümün önümüzdeki birkaç ay içinde kullanıma sunulacağından bahsediliyor. Google’ın sahip olduğu akış platformu, reşit olma yaşının altındaki çocukları olan ailelerden geri bildirim alacaktır (yaş sınırı dünya çapında tüm ülkelerde farklılık gösterebilir). Ebeveynler, gözetim altındaki bir Google hesabı aracılığıyla çocuklarına daha ideal bir YouTube’a erişim sağlayabilecek. En azından bu içerik çocukların daha çok ihtiyacı olabilecek videolarla buluşmasını sağlayacak gibi duruyor.

“Bu seçenek, çocuklarının engin YouTube videoları evrenini keşfetmeye hazır olduğunu düşünen ebeveynler için tasarlandı. Hangi videoların dahil edildiğini belirlemek için kullanıcı girişi, makine öğrenimi ve insan incelemesinin bir karışımını kullanılacak. YouTube Çocuk ve Aile Ürün Yönetimi Direktörü James Beser blog yayınında yaptığı açıklamada, sistemlerimizin hata yapacağını ve zaman içinde gelişmeye devam edeceğini biliyoruz.

Ebeveynler, çocuklarının ne tür içerik izleyeceğini kontrol edemezler. Ancak bu uygulama ile arama geçmişlerine erişebilecekler ve ekran zamanlayıcıları gibi kontrollere sahip olacaklar. YouTube, ebeveyn kontrollerine “içeriği engelleme” özelliğini de getireceğini söylüyor. Ayrıca, lansman sırasında çocuklar, Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası’na uymak için kişiselleştirilmiş reklamlar görmeyecekler.

Son dönemlerde neredeyse tüm toplumlarda YouTube zombi’si diye bir kavram belirmişti. Çocuk sınıfındaki kitlelerini bir nevi esir alan ve onları yönlendiren, beyinlerini saçma bilgilerle ve davranışlarla doldurabilen influencerlar ayrıca bu kitlenin çoğunlukta ve kolay kontrol edilebilir olmasından fayda sağlıyordu. Çocuklara hitap eden influencer’ların YouTube’ da normalden daha hızlı bir şekilde takipçi kazanıp sponsorluk belirtmeden ürün yerleştirme, kitle yönlendirme gibi davranışları son zamanlarda oldukça dikkat çeker hale gelmişti.

Habere ilişkin Google Kaynağı : https://support.google.com/families/answer/7103338?hl=tr

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu