GÜNDEM

COVID-19: Maskenizi Seçerken ve Takarken Dikkat edin.

Piyasada bulunan farklı çeşit maskelerin etkisini inceleyen bir araştırma ekibi Covid-19 virüsüne karşı en etkin korumayı sağlaması için, yapıldığı malzemeden çok maskenin nasıl kullanıldığının önemli olduğunu ortaya koydu.

Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacılar bir takım farklı testler gerçekleştirdi. N95, KN95 veya FFP2 maskesi gibi yüksek performanslı olduğuna inanılan maskelerin doğru şekilde takılmadığında, bir bezden daha iyi olmadığı sonucuna vardılar. Cilt yapısı ve yağ miktarı gibi küçük farklılıklar maskenin yüze yerleşmesine etki ediyor.

Covid-19 salgınıyla beraber yüze tam uyumlu maskelerin sağlık çalışanları ve siviller için hayati bir ekipman haline geldi. Virüsün yayılmasını yavaşlatmada yüz maskesi takmanın önemi açıkça görülmüş olsa da, yüze tam olarak oturan maskelerin virüsün etkilerini azalttığı konusu insanların kafasında daha tam olarak oturmuş sayılmaz.

Birleşik Krallık’ta ve Avrupa’nın geri kalanında bulunan FFP3 maskelerine benzer bir standart olan N95 maskeleri, test edilen diğer maske kategorilerinden daha yüksek koruma dereceleri sundu; ancak, çoğu N95 maskesi katılımcıların yüzlerine yeterince uymadı.

Araştırmacılar yaptıkları çalışmada, uygun şekilde takıldığında N95 maskelerinin havadaki partiküllerin % 95’inden fazlasını filtreleyerek üstün koruma sağladığını keşfettiler. Bununla birlikte kötü takılan N95 maskelerin, cerrahi veya kumaştan yapılmış maskelerden daha iyi koruma sağlamadığını ortaya koydu.

Ek olarak, küçük yüz farklılıklarının maskenin uyumu üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu gözlemlendi. Her maskeyi yüze mükemmel bir şekilde oturtmak biraz zor olabilir ve araştırmanın gösterdiği gibi, bir santimetre daha geniş burun veya biraz daha dolgun yanaklar gibi küçük farklılıklar bir maskenin oturmasını sağlayabilir veya bozabilir.

Araştırmacılar, sonuçların uygunluğu değerlendirmek için yeni teknolojiler ve programlar üzerinde çalışarak daha faydalı olacağını umuyorlar, böylece sağlık hizmetleri ve diğer ön saflardaki çalışanlar, gelecekteki herhangi bir pandemi durumunda yeterince korunmuş olacaklar. Herşeyden önce maskenin türünden veya yapıldığı malzemeden ziyade nasıl takıldığının önemini açıkça ortaya konuluyor.

Tillabey

Bilgisayar teknisyeniyim ve işim sebebiyle teknolojiyle fazlasıyla ilgiliyim. Tabii bilgisayar oyunları en büyük vazgeçilmezim. HardwareTurk.com adresinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu