GÜNDEM

Ekran Kartları İthalatçılar ile Devlet Görevlilerini Karşı Karşıya Getirdi

Geçtiğimiz günlerde dünyadaki ekran kartlarının stok problemlerinden, bunun en büyük sebebinin kripto para madenciliği olduğundan ve Çin’ in yonga setlerine ulaşmaktaki sıkıntılarından kaynaklandığını bildirmiştik. Bunun üzerine Nvidia 3060 kartlarında ethereum madenciliğini kısıtladığını bir reklam gibi duyurmuştu ancak bu hamlenin madencilerin bu kartları almasını engellemek için değil, göstermelik bir önlem olduğunu da tecrübe ettik. Çünkü madenciler 3060’lar daha stoklara girmeden bu kartlara saldırmaya başladılar çünkü bu kartlarla ethereum madenciliği kısıtlansa da diğer alt coin’ler kazılabiliyor.

Ekran kartlarındaki stok kıtlığı bütün Dünyada hızla etkisini sürdürüyor ve kartlara olan talep artarak büyüyor. 399$’ dan pazar yerlerinde listelenmesini beklediğimiz kartlar 699$’ dan henüz satışa çıkmadan büyük oranda ön taleplerle satıldı. Tüm bu durum bütün ekran kartlarının kara borsa satılarak Türkiye satış fiyatlarının yaklaşık 3 katına çıkmasına sebep oldu. Bu durumun sonucunda distribütörler getirdikleri ekran kartları için gümrükte sıkıntı yaşamaya başladılar.

Ekran kartlarının satış fiyatları o kadar arttı ki distribütörlerin çok fazla artmayan satın alma fiyatları ile arasında devasa farklar olmaya başladı. Bu da gümrüklerde bu kartlara vergi kaçırmak için fiyat düşürülüyor muamelesi gösterilmesine sebep oldu. Fiyatlar orjinal olsa da ithalatçılar gönderici ülkenin konsolosluklarından fiyatların teyid edildiği kaşe imzalı kağıtlar temin edilmesi şeklinde yönlendiriliyor. Tüm bu sürecin uzunluğu bir yana zaten pahallılaşan ekran kartları gümrükte daha fazla ardiye yani gümrük ve limanlı alanda bekleme ücreti ödemek zorunda kalıyorlar. Tabii ki bu da son kullanıcının cebinden çıkıyor.

Gümrük memurları kartların internette listelenen 3 katına kadar çıkmış yem fiyatlarını baz alarak ithalatçılara ithal ettikleri kartların fiyatlarının çok düşük olduğu söylemlerinde bulunuyorlar. Daha önceki kart ithalat maliyetlerini hiç dikkate almadan böyle bir uygulama yapılması sadece bu kartlara ulaşmayı daha da zorlaştırıyor.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu