GÜNDEM

Elon Musk, Tesla Arabalarının Casusluk için Kullanıldığını Yalanladı

Çin, geçtiğimiz günlerde Tesla araçlarının askeri üslere yaklaşmasını yasaklamıştı. Tesla aracında bulunan kameralar ve bu kamera görüntülerinin kontrol edilememesi kararın alınmasında en büyük etken olarak görülüyor.

Tesla satışlarının dörtte birini oluşturan Çin pazarında şu aralar firmanın itibari biraz zedelenmiş durumda. Çin ordusunun Tesla araçları üzerindeki kameralar sebebiyle güvenlik endişesi yaşaması ve askeri üstlere bu araçlarla yaklaşılmasının yasaklanması, casusluk iddialarının yükselmesi üzerine Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Çin iş dünyasına video konferans aracılığı ile açıklamalarda bulundu.

Elon Musk, ürettikleri araçların Çin’e karşı casusluk maksadıyla kullanılması durumunda şirketi kapatacağını, bir işletmenin yabancı bir hükümet için casusluk yapmasının şirket için olumsuz etkilerinin son derece kötü olacağını söyledi. Elde edilen bilgilerin gizliliği konusunda çok güçlü teşvik olduğunu, aksi olması halinde faaliyetlerini durduracağını belirtti.

ABD-Çin arasında yaşanan gerginliklerden kendi firmasını uzak tutan Elon Musk, en kısa zamanda iki ülkenin ilişkilerinin düzelmesini umuyor. Tesla, 2018 yılında Şangay’da yerel ortak bulunmadan tek başına üretim izni alan ilk yabancı otomotiv firması olmayı başarmıştı. Çin pazarından 2020 yılında 721 milyon dolar kar elde etti.

Tillabey

Bilgisayar teknisyeniyim ve işim sebebiyle teknolojiyle fazlasıyla ilgiliyim. Tabii bilgisayar oyunları en büyük vazgeçilmezim. HardwareTurk.com adresinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu