GÜNDEM

Facebook, Çin’li Hackerların Hesaplarını Sildi.

Facebook, yurtdışında yaşayan Uygur Türklerinin hedef alındığı Çin merkezli bilgisayar korsanlarına ait hesapları kaldırdı.

Bilgisayar korsanları telefonlara virüs bulaştırarak kişinin tüm hareketlerini izleyip kontrol edebiliyor. Saldırılar direkt olarak Facebook üzerinden gerçekleşmiyor fakat kötü amaçlı yazılımların bulunduğu websitesi veya uygulamaların linklerini sosyal medya üzerinden paylaşıyorlar. Uygurlara yönelik insanlık dışı davranışlarından ötürü Çin hükümeti aleyhinde yayınlar yapan gazeteci ve aktivistlerin hedef alındığı belirtildi. Virüslü içeriği yaymak için Uygur Türklerinin hesapları ve dahil oldukları gruplar hedef alınıyor.

Facebook siber casusluk soruşturmaları ve güvenlik politikası başkanı Nathaniel Gleicher blog gönderisinde “Bu faaliyetler arkasında kimin olduğunu gizlerken, iyi kaynaklara sahip ve ısrarlı bir operasyonun özelliklerini taşıyor” dedi.

Facebook, Earth Empusa veya Evil Eye olarak bilinen bir grup bilgisayar korsanı tarafından, virüslerin bulaştırılması maksadıyla oluşturulduğu tespit edilen 100 kadar hesabı kaldırdığını söyledi. 500 civarı hesabın hedeflendiği belirtilirken korsan grubun çalışma yöntemlerinden birkaçını paylaştı.

  • Android mağazaları için dua, sözlük veya Uygur temalı virüslü uygulama oluşturma,
  • Facebook’ta gazeteci, öğrenci, insan hakları savunucusu veya Uygurların ilgisini çekecek fotoğraflar kullanıp güven kazanarak onları virüslü uygulamaları kullanmaları için yönlendirmek,
  • Uygurlar arasında popüler olarak kullanılan Uygur ve Türk haber sitelerinin benzerlerini oluşturmak.

Çin, Sincan’da yaşayan Uygur Türklerine yönelik insanlık dışı muamelesi nedeniyle birçok ülke tarafından eleştirildi, insan hakları grupları son birkaç yılda bir milyondan fazla Uygur Türkünün tutuklandığına inanıyor. Çin hükümeti ise bölgedeki kampların terörle mücadelede kullanılan “yeniden eğitim” tesisleri olduğunu söyleyerek aksini iddia ediyor.

Tillabey

Bilgisayar teknisyeniyim ve işim sebebiyle teknolojiyle fazlasıyla ilgiliyim. Tabii bilgisayar oyunları en büyük vazgeçilmezim. HardwareTurk.com adresinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu