GÜNDEM

Genç “Deha” Ünlülerin Twitter Hesaplarını Hacklediğini Kabul Etti

ABD’li bir genç, büyük ölçekli bir Bitcoin dolandırıcılığında birkaç yüksek profilli Twitter hesabını hacklediği hakkındaki suçunu kabul etti.

Graham Ivan Clark, Kim Kardashian West, Kanye West, Elon Musk, Bill Gates ve Barack Obama gibi ünlülerin profillerini ele geçiren dolandırıcılığı koordine ettiğinde 17 yaşındaydı.

Florida’daki bir mahkeme dosyası, savunma anlaşmasının bir parçası olarak üç yıl hapis yatacağını söyledi.

Ancak Clark, bu üç yıllık cezanın 229 gününü çoktan çekmiş durumda.

Tampa Bay Times’ın bildirdiğine göre, şu anda 18 yaşında, ancak “genç bir suçlu” olarak mahkum edilmiş, cezasının bir kısmını bir eğitim kampında da çekebilir.

Ancak Clark’ın hukuki bir izin ve denetim olmaksızın bilgisayar kullanması da yasaklanacak.

Aldatmaca


Geçtiğimiz yıl 15 Temmuz’daki hack, ünlü hesapların ele geçirildiği, takipçileri koronavirüs yardım projelerine bitcoin bağışlamaya teşvik eden bir dolandırıcılığı merkez alıyordu.

Bill Gates’in hesabından gönderilen bir tweet, “Herkes benden geri vermemi istiyor” , “1000 dolar gönderirsen, sana 2.000 dolar gönderirim.” şeklindeydi. Bir çok insan bu vesile ile dolandırıldı ve Bill Gates’ e ait olduğunu düşündükleri kripto cüzdanlara bitcoin gönderdiler.

Dolandırıcılık yoluyla 117.000 dolardan fazla ederi olan kripto para toplandı.

Clark’ın avukatı, paranın kurbanlara iade edilmek üzere yetkililere verildiğini söyledi.

Clark’ın, şirketin ağlarına erişmek için bir Twitter çalışanını taklit ettiği ve soygunu tamamlamak için diğer iki bilgisayar korsanıyla birlikte çalıştığı iddia edildi.

Orlando’dan 22 yaşındaki Nima Fazeli ve Bognor Regis kod adlı 19 yaşındaki Mason Sheppard’ı federal suçlamalarla karşı karşıya kaldı.

Bay Sheppard’ın ailesi yorum yapmayı reddetti ve İçişleri Bakanlığı “iade talepleri hakkında yorum yapmadığını” söyledi.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu