GÜNDEM

Google Akıllı Şehir Projesi Rafa Kalktı

Google bağlantılı akıllı şehir planı Portland'da aniden iptal edildi.

Google’ın kardeş şirketi Sidewalk Labs tarafından ABD’nin Portland kentinde mobilite hareketlilik modellerini izlemek için başlatılan bir akıllı şehir projesi rafa kaldırıldı.

Sidewalk ayrıca, planlarının hayata geçmesi için gereken bütçenin ölçeğiyle ilgili tartışmaların ardından Toronto’da dijital bir şehir inşa etmeyi amaçlayan iddialı bir projeden de vazgeçti.

Portland yönetimi, projenin artık devam etmeyeceğini doğruladı.

Sidewalk, projenin başka bir yan şirket olan Replica’nın elinde olduğunu söyledi.

Replica, şehirden talep edilen verilerin çok detaylı olduğunu ve bu detaylarda veri sağlamayı istemediklerini söyledi.

“Replica olarak, daha iyi veriler elde etmek amacıyla mahremiyet içerek kişisel bilgilerin toplanmaması gerektiğine inanıyoruz. Gizlilik ilkelerimizden ödün vermeye istekli değildik, bu da projeye ödenek sağlayan müşterileri hayal kırıklığına uğrattı ve projenin erkenden sonuna gelindi.”

Projeden sorumlu şehir ajansının yaptığı açıklamada “Replica projeden beklenen dataların taslak verisini inceledikten sonra işi yapmaya gönüllü olmadı ve böylelikle Sidewalk Labs ile olan ilişkileri erkenden sonlandı.” dedi.

Sidewalk Labs, Mayıs 2019’da Portland’da konum verileri yazılımını denemeye başladı. 2019′ un Eylül ayında bu iş için Replica isimli bir yan şirket kuruldu.

Yazılım, insanların bir şehirde nasıl hareket ettiğini göstermek için tanımlanamayan mobil konum verilerini kullanıyordu.

Bu datalarla amaçlanan şey nereye bisiklet yollarının inşa edileceğini, yolların nasıl ve ne zaman onarılacağını kararlaştırmak ve toplu taşıma hizmetlerinin herkes tarafından en verimli şekilde kullanılmasını ayarlamak için veriler toplamaktı.

Ancak Fast Company teknolojinin nasıl çalıştığı konusunda şeffaflık eksikliği olduğunu ve bu konuda endişelendiklerini bildirdi. İşin içinde güvensizlik olunca da bu devasa şirketler bu işin bir parçası olmak istemediler.

“Laboratuar Fareleri”

Sidewalk Labs, Proje rafa kalkmadan önce Toronto’daki sahil kenti için kapsamlı planlar ve çizimler yayınlamıştı.

Sidewalk Labs Toronto’da kullanılmayan devasa bir kıyı arazisini canlandırmak için büyük bir anlaşma imzaladığında, izinsiz veri toplama ve şeffaflık eksikliği kaygıları vardı.

Vizyon, ahşap gökdelenlerden otonom arabalara ve ısıtmalı kaldırımlara kadar teknolojiyle dolu bir şehir yaratmaktı. Planın büyük bir kısmı, şehirdeki vatandaşlardan bir grubunun ihtiyaç duydukları şeyleri sorguladığı, tüm şehre yerleştirilmiş sensörlerden toplu veri toplamaya dayanıyordu. Bu devasa şehir deneyinde katılımcılar kendilerini “laboratuar farelerine” benzettiler.

Sidewalk Labs, beklenmedik bir şekilde, koronavirüs salgını sonrasında “eşi görülmemiş ekonomik belirsizlik” nedeniyle bu çılgın projeyi rafa kaldırdı.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu