GÜNDEM

Google, Play Store Komisyonlarını Düşürüyor.

Google, 1 Temmuz tarihinden itibaren, uygulamalardan ve uygulama içi satılan ürünlerden alınan komisyonları %50 düşüreceğini, yılda 1 milyon dolara kadar %15, 1 milyon dolar sonra %30 komisyon alacağını belirtti.

2020 Kasım ayında aynı karar Apple tarafından alınmıştı. Rakibi karşısında geri durmayan Google kararını açıklamakta pek geç kalmış sayılmaz.

Bu kararların alınmasında oyun geliştiricisi Epic Games’in fitili ateşlediği olaylar yer alıyor diyebiliriz. Hatırlarsanız Fortnite Google ve Apple tarafından alınan fahiş komisyon oranlarını protesto amaçlı oyun içi direkt olarak ödeme sistemini eklemiş, daha sonrasında kullanım şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle önce Apple Store ardından Google Play’den atılmıştı.

Bu başkaldırıya diğer firmalardan da destek gelmişti. Bununla yetinmeyen Epic Games, Apple ve Google’a dava açmıştı. Bunlarla beraber geliştiricilerin baskısı ve Avrupa denetleyici kurumların ilgisini çekmesi bu indirimi yapmak zorunda bırakmış görünüyor.

Tillabey

Bilgisayar teknisyeniyim ve işim sebebiyle teknolojiyle fazlasıyla ilgiliyim. Tabii bilgisayar oyunları en büyük vazgeçilmezim. HardwareTurk.com adresinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu