GÜNDEM

İngiltere’de Uber Sürücüleri “Çalışan” Haklarına Sahip Oldu

Akıllı telefonlar üzerinden taksi hizmeti sunan Uber, İngiltere’de hizmet veren 70.000 sürücüyü “çalışan” olarak bünyesine alacağını bildirdi.

Bu hikaye Uber’de sürücü olarak görev alan James Farrar ve Yaseen Aslam’ın 2016 yılında haklarının korunması maksadıyla Uber’e karşı dava açmasıyla başlamıştı. Uber, üçüncü taraf bir rezervasyon acentesi olduğunu ve şoförlerinin serbest meslek sahibi olduğunu iddia etmişti. Üç kere davayı kaybetmiş olmasına karşın temyize gitti ve en sonunda 19 Şubat 2021 tarihinde İngiliz Yüksek Mahkemesi, Uber sürücülerinin serbest meslek statüsünden çıkarılarak sürücülerin asgari ücret, tatil ve emeklilik hakları olan “işçi” olduğuna karar verdi.

Karar sonrasında tüm sürücüler saat başı yasal çalışma ücreti olan 8.72 sterlin alacak. Ayrıca yapılan açıklamada bu değişikliğin tarife fiyatlarına yansımayacağı belirtildi.

Bazı ufak detayları atlamamak gerekiyor;

  • Saatlik ödeme sürücülerin iş beklediği vakitleri kapsamayacak gibi duruyor. Araçlarında yolcu varken geçen süre baz alınarak ödeme yapılması planlanıyor.
  • Yapılan değişiklikler yemek dağıtımı yapan Uber Eats kuryeleri için geçerli olmayacak.
  • Hastalık veya yaralanma durumunda ücretsiz sigortanın yanı sıra 2018’den beri tüm sürücüler için geçerli olan ebeveyn ödemeleri de devam edecek.
  • Tüm sürücüler, ne zaman ve nerede araç kullanacaklarını seçme özgürlüğünü koruyacak.
  • Sürücüler, sürücü katkılarının yanı sıra Uber’in katkılarıyla otomatik olarak bir emeklilik planına kaydedilecek.

Sendikalar ve uzmanlar, Uber için verilen bu kararın iş ekonomisi için geniş kapsamlı sonuçlar doğuracağını söyledi. Mahkeme süreci boyunca Uber sürücülerini temsil eden Bates Wells firmasının avukatı Rachel Mathieson, bunu “çok önemli bir kilometre taşı” olarak nitelendirdi.

Tillabey

Bilgisayar teknisyeniyim ve işim sebebiyle teknolojiyle fazlasıyla ilgiliyim. Tabii bilgisayar oyunları en büyük vazgeçilmezim. HardwareTurk.com adresinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu