GÜNDEM

Instagram, Lite Sürümü ile Daha Hızlı

Dünya’da yaşanan pandemi sebebiyle evlerine kapanan insanların sosyalleşmesi kısıtlanmış olsa da bu süre içerisinde sosyal medyanın önemi fazlasıyla arttı. Çevremizle görüşmek ve etkileşimde kalmak için aktif olarak kullandığımız sosyal medya hesapları hayatımızda artık daha fazla role sahip. Sosyal medya firmalarının insanların ihtiyaçlarına göre sundukları geliştirmeler bu etkileşimi daha değerli hale getiriyor. Tabii bunun yanında pazarda ki popülaritesini arttırmak olduğu gerçeğinden bahsetmeye gerek yok.

Herkesin hızlı telefonu veya interneti olmadığını biliyoruz. Facebook ise pazarda ki payını arttırmak, düşük özellikli telefonlarda yer almak ve internet bant genişliğinden de tasarruf etmek maksadıyla Instagram’ın Lite versiyonunu piyasaya sürdü.

Uzun süreden beridir varolan Facebook Lite versiyonunun yanında Instagram Lite üç yılı aşkın süredir geliştirme ve test aşamasında olduğunu söyleyebiliriz. Uygulamayı geliştiren ekip normal Instagram sürümünde var olan birçok özelliği Lite sürümüne entegre ederek Android tabanlı telefonlar için Google Play Store’da kullanıma sundu.

Normal Instagram sürümünün 30MB olduğunu göz önüne alırsak Instagram Lite sürümü sadece 2MB boyuta sahip, bu düşük boyuta rağmen Story, IGTV, Reels gibi özelliklerin olduğunu söylemekte fayda var. Geliştiriciler, depolama alanından tasarruf edebilmek, yetersiz donanımlı ve yavaş bağlantılı telefonlarda hızlı bir kullanıcı deneyimi sağlamak için arayüz özelliklerinin düşürüldüğünü belirtti.

Instagram Lite şu anda 170’den fazla ülkede Google Play Store’da kullanıma sunulmuş durumda, Facebook yakın zamanda bu kapsama alanının daha fazla genişleyeceğini belirtiyor.

Tillabey

Bilgisayar teknisyeniyim ve işim sebebiyle teknolojiyle fazlasıyla ilgiliyim. Tabii bilgisayar oyunları en büyük vazgeçilmezim. HardwareTurk.com adresinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu