GÜNDEM

Instagram Yaşlıların Gençlere Mesaj Atmasını Engelliyor

Instagram, gençleri yetişkinlerden gelen istenmeyen doğrudan mesajlardan korumak için tasarlanmış güvenlik önlemleri ekliyor.

Daha yaşlı kullanıcılar, yalnızca kendilerini takip eden gençlere özel olarak mesaj gönderebilecek.

Mesajlar, gençlere kendilerini rahatsız eden hiçbir şeye cevap vermeleri gerekmediğini hatırlatan bir uyarı ile görüntülenecek.

Önlemler, yalnızca hesap kullanıcılarının yaşları doğru ise işe yarayacak. Bazı kısıtlamaları aşmak için yaşını olduğundan büyük giren kullanıcılar bu koruma önlemlerinden faydalanamayacak.

Aynı şekilde, kötü niyetli kullanıcılar da gerçekte olduklarından daha genç gibi üyelik oluşturabilirler tabii.

Instagram, özellikle hesap sahiplerinin dürüst olmadığı durumlarda, yaş doğrulama zorluğunun üstesinden gelmeye yardımcı olmak için “yeni yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojisi” geliştirdiğini söyledi.

Özel hesap


Instagram’ı kullanmak için asgari yaş resmi olarak 13’tür.

Platform ayrıca, genç hesap sahiplerine hesaplarını oluşturduklarında profillerini gizli yapma seçeneği sunduğunu da söyledi.

“Genç kullanıcılar kaydolurken ‘Gizli Hesap’ seçeneğini seçmezse, onlara daha sonra Gizli bir hesabın avantajlarını vurgulayan ve ayarlarını kontrol etmelerini hatırlatan bir bildirim gönderiyoruz,” diye yazdı.

Ocak ayında rakip TikTok şunları açıkladı:

17 yaşından küçüklerin hesapları varsayılan olarak gizli hale getirilecek
13-15 yaşındakiler yorumlar için “arkadaşları” onaylayabilecek ve videoların herkese açık hale getirilip getirilmeyeceğini seçebilecek.
Birleşik Krallık’ın önerdiği Çevrimiçi Zarar Yasası, Ofcom’a çocukları korumayan çevrimiçi hizmetleri engelleme yetkisi verecek ancak bunun 2022’den önce yasalaşması pek mümkün değil.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu