GÜNDEM

Kripto Para Çiftlikleri Arjantin’ den Daha Fazla Elektrik Tüketiyor

Cambridge Üniversitesinin online elektrik tüketim ölçüm aracı verilerine göre Global kripto para madenciliği artık Arjantin ve Birleşik Arap Emirlikleri’ nden daha fazla elektrik tüketiyor. Bu verilere göre Dünya’ da ki toplam kripto para üretim madenlerinin elektrik tüketimi şuan için yıllık 121.36 terewatt/saat (TWh) seviyesine ulaştı.

Halk arasında “Mining” diye kısaltılan kripto para madenciliği çok komplike bilgisayar hesaplamaları yapan, para transferlerini madencilerin bilgisayar sistemleri üzerinden doğrulayarak güven altına alan elektrik tüketimine aç bir yöntem. Hesaplardaki paraların doğruluğu platforma dahil olan herkes tarafından bilindiğinden herhangi bir aldatmacaya açıklık bırakmıyor. Bu geleneksel bankacılıktan bile daha güvenli olmak üzere kurgulanmış bir yöntem. Dünya’ da yapılan tüm işlemler herkes tarafından görülüyor ve doğrulanıyor.

Bugün 1 bitcoin 58.000$ gibi rekor seviyelere ulaşmış durumda. Bu durum madencilerin ve yeni maden girişimlerinin iştahını kabartarak önümüzdeki günlerde daha fazla enerji tüketimine sebep olacak gibi görünüyor. Tabii ki bu durum pek çok çevresel problemi de beraberinde getiriyor.

Bitcoin’ e büyük yatırımlar yapmaya başlayan Tesla gibi göz önündeki firmalar pek çok iklim savunucusu tarafından eleştirilmeye başlandı bile çünkü bunun hemen sonrasında bitcoin’ e olan yatırımlar hızlıca artmaya ve dev yatırımları da peşinden bitcoin’ e çekmeye başladı.

Büyüyerek artan bu elektrik tüketim çılgınlığının yan etkileri beni şimdiden kaygılandırmaya başladı, peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu