GÜNDEM

Kripto Para Nedir?

Kripto para, fiziksel olarak var olmayan ancak sanal ortamda şifrelenerek, işlemleri tüm dünya üzerindeki milyonlarca kullanıcı tarafından görülüp doğrulanarak yapılan nakit’ e alternatif, sanal bir değiş tokuş aracıdır. Geleneksel dövizlere göre kripto paralar sanal dövizlerdir. Bankaları merkeze alan nakit sistemine alternatif olarak merkeziyet’sizlerdir ve işlemler platforma dahil olan herkes tarafından görülür, kayıtlar herkesin bir nevi onayı ile güncellenir.

Bitcoin ilk kripto paradır ve Satoshi Nakamoto tarafından 2009 yılında oluşturulmuştur. İlk olması sebebiyle bitcoin’ in ayrı bir yeri vardır ve daha sonradan oluşturulan coinlere de genel olarak altcoin yani alternatif coin denir.

Bugün bildiğimiz ticaret ve para gönderip saklama yöntemlerini tümüyle değiştirmek üzere tüm banka ve hükümetlere bir tehdit oluşturmaktadır. Sistemi komple sarsıp Dünya da yapısal değişikliklere sebep olabilir. Çünkü ticaret artık aracısız yapılabileceğinden nakit takas için kurgulanmış tüm sistemler boşta kalacaklar.

Kripto paraların bugün itibariyle Dünya’ da ki hacmi $1.7 trilyon dolar’ dır.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu