GÜNDEM

Laboratuvarda Büyütülmüş Ağaçlar Mobilyacılığın Geleceği Olabilir

Amerikalı bilim adamları, güneş ışığı veya toprak olmadan bir laboratuvarda odun “yetiştirme” planı üzerinde çalışıyorlar.Çalışmanın yetkilileri laboratuvarda yetiştirilen odunun bir gün geleneksel ormancılık yöntemlerini destekleyebileceğini umduğunu söyledi.

Ekibi, bitki hücrelerini ahşap olarak kullanmadan önce istedikleri şekilde büyütebilmek için 3D baskılı bir jel kullanarak ahşabı büyütüyor.Teknoloji, daha sonra bir mobilya parçasında kullanılabilecek ahşap parçalar veya tahtalar oluşturmak için kullanılabilir.

Beckwith açıklamalarında dünyanın “gerek gıda, gerek ise altyapı malzemeleri, tüketim malları, biyo-enerji yakıtları ve bitki bazlı ürünler gibi pek çok tüketim ürünü için giderek artan bir taleple karşı karşıya olduğunu ve insanlığın verimli tarım arazilerinin sadece bazı bölgelerini kullanabildiğini söyledi.

“Koca bir ağacın tüm parçalarını gereken ahşap işimiz için kullanmıyoruz. Dolayısıyla ortaya bir israf çıkıyor. Kullanacağımız parçaları, kullanacağımız şekilde yetiştirirsek ahşap israfının önüne bir nebze de olsa geçebilir, ahşabın işlenme zamanını kısaltabiliriz.

ABD, Cambridge’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) Bayan Beckwith, ekibin “konsepti kanıtlamak” için bir model tür olarak papatya ailesinin bir üyesi olan bir zinnia bitkisini kullanarak küçük yapılar yetiştirmeye başladığını söyledi. Nihayetinde üretilen yapıların boyutlarını büyütmeyi umuyoruz.

Ancak bir sehpa boyutuna yetecek kadar odun yetiştirmenin “birkaç aylık yavaş bir süreç olması, büyümesi 20 yıl sürebilecek bir ağaçtan çok daha hızlı” diye açıkladı.

Bayan Beckwith şunları ekledi: “Tamamen monte yetiştirilmiş bir masa yetiştirebilecek miyim bilmiyorum, çünkü masa yapmak bu teknoloji için çok iyi bir kullanma şekli değil. Masada çok fazla boş hacimli yüzey var, ancak yapılma potansiyeli var.”

Ağaçlardan elde edilen odun ile laboratuvarda yetiştirilen odun arasındaki farkları açıklayarak, “Şu anda bu tür şekilli yetiştirme yapılar ile geleneksel bir ahşap yapı arasındaki fark, geleneksel ahşabın oldukça düzenli olmasıdır. Çünkü şekilli yetiştirmede çok da düzgün sonuçlar elde edilemiyor.

“Bizim durumumuzda levha ahşap yapılar yetiştirmek şuan için zor görünüyor. Bunun yerine sandalye şekilli ağaç yapılar yetiştirebiliyoruz.”

Henüz bu sürecin başında olunsa da 10 yıl içerisinde bu yetiştirme şeklinin hayatımıza detaylıca dahil olmasını bekliyoruz.

“Bu harika bir vizyon ve insanlar konsepti gerçekten anladılar” dedi. “Bu, çoğumuzun farkında olduğu ve çözmenin bir parçası olmak istediği bir sorun, bu yüzden biraz daha fazla ilgi uyandıracağımızı ve bunun gerçekten olması için daha fazla insanı dahil edeceğimizi umuyorum.”

Bu konudaki ekolojik yan etkileri düşünürsek Ülkemizde de hızla bu konuda çalışmalar yapılması gerekemektedir. Bu çalışmalar mobilya fiyatlarını ve ulaşılabilirliği ve orjinal ahşap eşya paletini genişletecektir.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu