GÜNDEM

LG webOS TV Platformuna Artık Tüm Üreticiler Ulaşabilecek

Akıllı televizyonlar bugün her evde olsa da platform konusuna gelince yarışı kazanmış bir akıllı TV platformu seçemiyoruz. Her ne kadar Android rakamsal olarak önde gibi gözükse de LG’ nin webOS’u, Samsung’un Tizen tabanlı platformu, Amazon’ un Fire TV’si hala oyunun güçlü birer aktörleri. LG bu konuya son zamanlarda epey kafa yormuş olacak ki diğer TV üreticilerine webOS platformunu satmaya ve bu alanda rakamsal üstünlüğü ele geçirmeye çalışıyor.

webOS gerçekten ilk çıktığı günden bu güne devrim niteliğinde gelişmeleri bünyesine katarak kullanıcıların beğenisini topladı. LG webOS, Linux tabanlı özel bir mobil işletim sistemidir ve ilk olarak Palm isimli şirket tarafından geliştirilip daha sonra 2013 yılında LG tarafından satın alınmıştı.

LG, webOS platformunun akıllı TV pazarında güçlü bir şekilde yerini sağlamlaştırdığını düşünüyor. Uygulama genişliğine ek olarak webOS TV rakiplerinin herhangi birinden daha fazla platform ile entegre çalışabiliyor ve mobil cihazlardan bağlantı kabul edebiliyor. Örnek verecek olursak sadece Google Assistan’ ile değil Amazon Alexa ve Apple Home veya AirPlay’i de destekliyor.

LG artık webOS hizmetini diğer TV markalarına da sunarak doğrudan Android TV ile rekabete giriyor. LG kendi TV’ lerini üretse de bu yöntem ile daha yaygın bir bilinirlik ve güvene ulaşacağını düşünüyor olmalı.

Burada asıl merak ettiğim Arçelik, Vestel, Sunny gibi yerli TV üreticilerinin eğer ki bu platforma geçerlerse pazardaki hakimiyetleri ve fiyatlamalarının ne yönde değişeceğidir. Androidin düşün işlemci yetenekli cihazlardaki kötü performansı sebebiyle eğer yerli üreticiler bu platforma geçerlerse kesinlikle daha yaygın bir şekilde tercih edilecek ve pazar paylarını arttıracaklarını düşünüyorum.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu