GÜNDEM

Microsoft Cortana’ya Elveda..

Microsoft, sesli asistanı Cortana’nın sesini kapattı. Apple Siri, Amazon Alexa ve Google Asistanla rekabet etmesi için çıkarılan Cortana artık bu kulvarda hizmet veremeyecek.

Bunun yerine Windows 10, Office ve diğer yan ürünlerde üretkenliğe yardımcı olması için kullanılacak.Apple Siri artık varsayılan olarak bir kadın sesine sahip olmayacak. Kadın seslerinin sanal asistanlar için kullanılması, uzun zamandır toplumsal cinsiyet konusunda tartışmalara neden olmuştu.

Cortana, 2014 yılında Windows telefonlar için sanal asistan olarak tanıtıldı. Adını Microsoft’un o zamanlar en çok satan Halo oyun serisindeki gelişmiş yapay zekadan almıştır.

Microsoft 3 yıl sonra üretim tesislerini Foxconn‘a satıp akıllı telefon pazarından tamamen çekildikten sonra Cortana yaşamını iPhone ve Android cihazlarda sürdürmeye devam etti.

Harman Kardon Invoke, Cortana’sız Kaldı. Mart ayında paylaştığımız bu haberde belirttiğimiz üzere Invoke sesli asistanı olarak piyasaya çıkarılan ürün Microsoft’un Cortana’yı mobil cihazlarda bitirmesi üzerine artık bluetooth hoparlör olarak kulanılacak. Kullanıcıları memnun etmek adına Invoke kullanıcıları için 50$’lık Microsoft hediye çeki paylaşılıyor.

Microsoft, Cortana’nın tüketici odaklı çalışmasını bırakması biraz geçmişe dönüp bakınca kaçınılmaz diyebiliriz. Microsoft platformlarında üretkenliğe yardımcı olması için entegre olarak hizmet verecek olan Cortana’nın bu sayede daha verimli hale gelmesi planlanıyor.

Kadın sesi artık varsayılan olmayacak,

UNESCO tarafından 2019 yılında yayınlanan bir raporda, kadın seslerinin ses asistanları için varsayılan olarak kullanılması durumunda “kadınların, bir düğmeye dokunularak veya sesli komutla yardım etmeye mecbur, uysal ve memnun etmeye hevesli olduğuna dair bir algı oluşabileceği” öne sürüldü.

Apple, asistanı Siri’ye iki yeni ses ekleyerek iOS’un en son sürümünde varsayılan kadın sesini kaldırdı. Asistanın sesini seçme sorumluluğunu kullanıcılara yükleyen Apple bu duruma kayıtsız kalmamış görünüyor. Bazı ülke ve dillerde Siri, varsayılan olarak erkek sesini kullanıyor.

Tillabey

Bilgisayar teknisyeniyim ve işim sebebiyle teknolojiyle fazlasıyla ilgiliyim. Tabii bilgisayar oyunları en büyük vazgeçilmezim. HardwareTurk.com adresinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu