GÜNDEM

Monitörlerdeki Kısıtlamalara %100 Çinli Çip ve Firmware Çözümü

Daha önceki “Bilgisayar Monitörlerinde Panel Kıtlığı Aylarca Sürebilir” başlıklı yazımızda Çin’ deki monitör panellerinin Samsung’un fabrikasının satılması ve Amerikan kısıtlamaları sebebiyle pazarda git gide azalan bir yarı iletken sorunundan bahsetmiştik. Amerikan kısıtlamaları sonrası Çin batı teknolojilerine ulaşmakta zorlanıyor ve Çip üretmek için gerekli olan yarı iletkenlere ulaşmakta sorunlar yaşıyordu.

Daha sonrasında Çin batı teknolojilerine olan bağını zayıflatmak ve %100 çin üretimi ürünler elde edebilmek için yarı iletken teknolojilerine yatırım yapma kararı almıştı. Burada yine Amerikan kısıtlamalarına takılan Çin hükümeti sıfır makinelere ulaşmakta sorunlar yaşamış ve çözümü Japonya gibi bu teknolojilere uzun yıllardır sahip olan ülkelerden ikinci el makineler almakta bulmuştu. Çin bugün hala aslında para etmeyecek ve uzun zamandır ikinci el makinecilerin stoklarında bekleyen makineleri almaya devam ediyor.

Tüm bu makine girişimlerinin sonucu olarak Çin kendi çiplerini üretmeyi başardı. Bu çiplerle çalışabilecek monitör yazılımları için yine Çinli yazılımcılar tarafından “Firmware” geliştirildi. Bu firmware’ler bir kaç gün önce test meyvelerini vermeye başladılar.

Bugün KTC gibi Çin’in dev üreticileri %100 Çin yerlisi çip ve yazılım ile monitör üretmeye başladılar. Bu gelişmeyi hafta başında attıkları toplu mail ile duyuran firma %100 yerli monitörlerine müşteri arıyor. Monitör kasalarında bir değişiklik yapmayan firma görüntü ve performansta hiç bir değişiklik olmadığını da bildiriyor. Bu gelişme ile beraber yakında monitörlerin yaşadığı panel ve çip sorunlarından geriye sadece panel kalacak gibi görünüyor ancak yine de monitör fiyatlarındaki artış en az haziran ayına kadar yukarı yönlü devam edecek.

KTC, Monster ve Gamepower gibi güçlü firmaların monitörlerini de üreten Çin’in en büyük monitör ve televizyon üreticilerinden biridir. Fabrikası Huawei fabrikasıyla yan yanadır.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu