GÜNDEM

MyHeritage “Ürkütücü” Olabilecek Deepfake Özelliği

Şecere sitesi MyHeritage, ölü akrabaların fotoğraflarındaki yüzleri canlandırmak için deepfake teknolojisini kullanan bir araç tanıttı.

DeepNostalgia olarak adlandırılan firma, bazı insanların bu özelliği “ürkütücü”, bazılarının ise “büyüleyici” bulacağını söyledi.

Deepfake ile sahte insanların oluşturulmasını engellemek için uygulamanın sesleri içermediğini söyledi.

Birleşik Krallık bugünlerde deepfake yazılımını yasallaştırmayı konuşurken hukuk komisyonu yasa dışı deepfake videoları yapmanın yasak olmasını öneren yasa tasarısını tartışıyor.

MyHeritage, “yaşayan insanların deepfake videolarının oluşturulması ve kötüye kullanımını önlemek için” özelliğe kasıtlı olarak konuşma özelliği dahil etmediğini söyledi.

Yeni teknolojiyle ilgili Sıkça Sorulan Sorular bölümünde “Bu özellik nostaljik kullanım, yani sevdiğimiz atalarımızı hayata döndürmeyi amaçlıyor” diye yazdı.

Ayrıca MyHeritage bazı kullanıcılardan “büyüleyici” yorumu alırken bazılarından da “bu çok korkunç” gibi tepkiler aldığını doğruladı.

Deepfake ile yaratılan videolarda sonuçlar oldukça şaşırtıcı oluyor. Bu teknolojiye kayıtsız kalmak oldukça zor.

Abraham Lincoln
Abraham Lincoln’ ü renklendirerek hayata geri döndürüp, bir de konuşma eklediler.

Deepfake’ler, mevcut fotoğraflardan oluşturulabilen, bilgisayarda oluşturulmuş yapay zeka odaklı videolardır.

Deep Nostalgia’nın arkasındaki teknoloji İsrailli D-ID firması tarafından geliştirildi. Firma yapay zekayı kullanarak önceden çekilmiş videoların üzerine fotoğraflardaki yüzleri monte edip onları konuşturabilecek şekilde uyarladı.

MyHeritage sitesinde Kraliçe Victoria ve Florence Nightingale gibi tarihi şahsiyetleri yeniden canlandırılıyor. Bu ayın başlarında firma doğum gününü kutlamak için deepfake teknolojisini kullanarak YouTube’a Abraham Lincoln’ün bir videosunu koydu.

Eski ABD başkanı video’da renklendirilmiş ve konuşurken görülüyor.

Uygulama sosyal medyada kendi atalarını canlandıran insanların videoları paylaşıp duygusal mesaj yazarak paylaşması veya bunu korkutucu bulup endişelerini paylaşan insanların yorum yağmuruna tutuldu.

Aralık ayında Kanal 4’te Deepfake ile oluşturulmuş Kraliçe Elizabeth videosu Christmas mesajı verdi. Bu video bir nevi bu teknolojiyle neler yapılabileceğini ve teknolojinin sahte haberler yaymak üzere kullanılabileceğinin de bir endişesi olarak yayımlandı.

Kraliçe’nin Kanal 4′ te ki Christmas Mesajı

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu