GÜNDEM

Netflix Hesap Paylaşımının Önüne Geçmeyi Değerlendiriyor

Bazı kullanıcılar, Netflix hesaplarına girdiklerinde “Bu hesabın sahibiyle yaşamıyorsanız, izlemeye devam etmek için kendi hesabınıza ihtiyacınız var” diyen bir bildiri ekranı gördüklerini bildirdi.

Netflix basın sözcüsü; “Bu test, Netflix hesaplarının asıl sahiplerinin üyeliklerini izinsiz kullanmanın önüne geçmeye yardımcı olmak üzere tasarlandı.” dedi.

Şirketin bunu özelliği olgunlaştırıp genele yayıp yaymayacağına dair henüz bir karar verilmemiş gibi görünüyor.

Netflix’den hesap doğrulama mesajı alan kullanıcılar, hesaba SMS yoluyla gönderilen şifre veya e-posta yoluyla gönderilen bir kodla erişebildiler. Bu özellik ayrıca sizi anlık olarak gittiğiniz bir ortamda hesabınızı açıp unuttuğunuz yerlerde korumak amacıyla da kullanılabilir.

Netflix, birlikte yaşamayan hesap sahiplerinin bir hesabı paylaşmasını engellemeye çalışıyor, ancak kaç kişinin platformu hizmet şartlarına aykırı kullandığı belli değil.

Netflix, HBO Go, Amazon Prime ve Disney + gibi akış platformları, kullanıcıların bir üyelik hesabında birden fazla profil oluşturmasına izin veriyor ancak şartlar ve koşullar bunların aynı evde yaşayan insanlar tarafından kullanılması gerektiğini belirtiyor.

Netflix’in kurucu ortağı ve CEO’su Reed Hastings, 2016 tarihli bir web yayını sırasında şunları söyledi: “Parola paylaşımı, birlikte yaşamayı öğrenmeniz gereken bir şey çünkü eşinizle, çocuklarınızla paylaşmanız üzere kurgulanan bu sistemin sınırlarını çizen net çizgiler yok. Bu da bizi bu alanda çalışmaya yöneltiyor. “

Ekim 2019’da, baş ürün sorumlusu Greg Peters, şirketin şifre paylaşımı konusuna baktığını, ancak “orada farklı bir şey yapmak açısından şu anda duyurmak için büyük planları olmadığını” söyledi. Yine de Netflix’in bu konu üzerine kafa yorup bu alanda kullanıcıları küstürmeyecek bir çözüm aradığını söyleyebiliriz.

Netflix, 2020’de neredeyse 37 milyon yeni abone kazandı ve şu anda dünya çapında 200 milyondan fazla aboneye sahip.

2020 sonunda Netflix küreselde yaklaşık 25 milyar dolar gelir ve 2,8 milyar dolar kâr bildirdi.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu