GÜNDEM

New York kapalı mekanlara girişte aşı şartı koyacak

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, yakın zamanda düzenlediği bir basın toplantısında, New York’ta kapalı ortamlara giriş için aşı şartının getirileceğini duyurdu.

New York‘ta aşısız girilmez şartı öncelikli olarak restoranlar, spor salonları ve tiyatrolar gibi kapalı mekanlara getirilecek. New York Times haberine göre, Covid-19 önlemleri kapsamında aşı şartı ziyaretçilerle birlikte bu ortamlarda çalışan kişilere de uygulanacak.

“NYC Serbest Geçiş Uygulaması” (Key To NYC Pass) olarak adlandırılan programın normalleşme sürecinde önemli bir rol oynayacağı ve Eylül ayında yürürlüğe gireceği öngörülüyor. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio kapalı mekanlara giriş yapabilmek için New York sakinlerinin en az bir doz Covid-19 aşısı olması gerektiğini söyledi. 

Süreci takip için mobil uygulamalar kullanılacak

Belediye Başkanı De Blasio, programın uygulanma detaylarını ilerleyen günlerde detaylı olarak paylaşılacağını bildirdi. New York sakinlerinin aşı olup olmadığı ise NYC COVID Safe App veya Excelsior Pass uygulamalarıyla tespit edilecek. De Blasio’nun aktardığına göre bu programa ihtiyaç duyulmasının en önemli sebebi, aşırı bulaşıcı olan Delta varyantının vaka sayılarında büyük bir artışa sebep olarak yaşam kalitesini ve normalleşmeyi büyük bir ölçüde tehdit etmesi. Verilere göre geçtiğimiz Temmuz ayında Delta varyantı kaynaklı vakalar, güncel Covid-19 tanılarının %80’lik bölümünü içeriyor.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu