GÜNDEM

Pandemi Tencent’e Yaradı, Firma Gelirleri Rekor Seviyelerde

Çin’in teknoloji devi Tencent, çevrimiçi oyun sektöründe yükselişine devam ediyor. 3 aylık satışta %26’lık bir artış olduğunu bildiren firma 2021 yılının zirvesinde yer alıyor.

Tencent’in MOBA oyunu Honor of Kings, Çin’de üst sıralarda yer alırken onu takip eden PUBG Mobile ise Dünya çapındaki başarısını devam ettiriyor.

Firmanın online oyun gelirleri, 2019 son çeyreğine kıyasla 2020 son çeyreğinde %29’luk bir artış göstererek 6 milyar $’a yükseldi. Tencent‘in toplam gelirleri, 2020’nin son çeyreğinde 5.2 milyar dolar karla 20.5 milyar dolar oldu.

İnternet reklamlarından elde edilen gelirler %22 oranında artarken, finansal teknoloji ve iş hizmetlerinden elde edilen gelir ise %29 arttı.

Tencent’in icra kurulu başkanı Ma Huateng, “Oyunlardan başlayarak uluslararası genişlemede önemli ilerleme kaydettik. Ürünlerimizde zengin içerik ve yeniliklerle tüketicilere yönelik internet alanında lider konumumuzu sağlamlaştırdık” dedi.

Rekabet Artacak

Şirket oyun gelirlerinin büyük bir kısmını Çin’den sağlasa da Tencent’in uluslararası satışları 2019 yılına kıyasla %43 arttı. Honor of Kings ve PUBG Mobile oyunlarına ek olarak “Peacekeeper Elite ve Moonlight Blade Mobile” oyunları da bu artışta hatırı sayılır bir paya sahip.

Tencent’in büyük sıçramasının kendine yeni rakipler yarattığını söylemek yanlış olmaz. TikTok’un sahibi ByteDance firması, en çok Güneydoğu Asya’da oynanan Mobile Legends’in yapımcısı Moonton Technology’yi geçtiğimiz hafta satın aldı.

Hükümet Baskısı

Bu ay başında Çin’in Piyasa Düzenleme İdaresi tarafından tekelleşme karşıtı kuralların ihlali sebebiyle para cezasına çarptırılan birkaç şirket arasında yer alan Tencent, iyi kazanç sağlanmasına rağmen geçtiğimiz haftalarda hisse fiyatlarında sert bir düşüş yaşadı.

E-ticaret devi Alibaba’nın kurucusu Jack Ma yaptığı açıklamalar sonrasında Çin hükümeti tarafından kıskaca alınmıştı. Çin Piyasa Düzenleme İdaresi’nin tekelleşme karşıtı kuralların ihlali sebebiyle ceza ve kısıtlamalara maruz bıraktığı Alibaba destekli ANT Group’un halka arzı da hükümet tarafından engellendi. Yatırımcılar ise Tencent firmasının aynı sonu yaşayacak olmasından endişe duyuyor.

Tillabey

Bilgisayar teknisyeniyim ve işim sebebiyle teknolojiyle fazlasıyla ilgiliyim. Tabii bilgisayar oyunları en büyük vazgeçilmezim. HardwareTurk.com adresinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu