GÜNDEM

Popüler YouTuber’lar Kendi Platformlarını Kuruyor

Amerika'lı YouTube içerik üreticisi Linus Tech Tips youtuber'lar için kendi platformunu kuruyor.

Bazen astronomik pahalı bilgisayar oyuncu donanımları gösterdi, bazen de mümkün olan en ucuz PC kurulumları için çöplükte dalış yaptı ancak kesin olan şey Linus Sebastian’ın videoları her zaman ilgi uyandırdı ve onu YouTube’daki en popüler teknoloji kişiliklerinden biri haline getirdi. Amerikalı bir YouTube içerik üreticisi olan Linus o kadar büyüdü ki Türkiye’ de de bir kitlesi var.

Ancak Google’ın sahip olduğu YouTube, Linus Tech Tips bölümlerinin çoğunu bir hafta geç alıyor. Çünkü Linus çok daha küçük bir kalabalığı kendisine çeken Floatplane adlı kendi sitesinde yatırım yapıyor.

Linus, “Google bana çok çok iyi davrandı ancak tüm yumurtaları tek bir sepete koydum ve artık sayıları çok fazla.” diyor. Linus’un ekibinde iki düzine kişi çalışıyor ve kendisine “hayırsever efendi” dediği şey olmaya devam etmesi için tek bir platforma güvenmemeye başladı.

Alternatif arayan tek YouTube yıldızı o değil.

YouTube’da içerik oluşturanlar ile platformu sağlayan şirket olan google arasında, reklam geliri konusundaki anlaşmazlıklardan tutun da telif hakkı sorunlarına ve hatta videoların insanlara nasıl önerildiğiyle ilgili konulara kadar uzanan gerginlikler uzun süredir var.

Pek çok başarılı YouTuber artık kendi başlarına büyük şirketler oldular ve geleceklerini korumaya çalışıyorlar.

Son birkaç yıldır Linus ve iş arkadaşı Luke Lafreniere, Floatplane adlı kendi platformlarına yatırım yapıyor.

İkili, bu floatplane’in bir YouTube rakibi olmadığını ve asla olmayacağını vurguluyor.

Ancak, sevdikleri video yapımcılarını doğrudan desteklemek için ayda birkaç dolar ödemeye razı olabilecek sadık bir kitleye sahip mevcut video yaratıcıları için bir platform sağlamayı umuyorlar.

Linus Sebastian and Luke Lafreniere fist bump looking at the camera, wearing matching t-shirts

Luke, “Sadece en sıkı hayranlarınız bu platformda olacak” diye açıklıyor. “Algoritma yok, yaptığınız her şey onlara sunulacak.”

Şimdilik ağırlıklı olarak teknoloji video yapımcılarına odaklanan platform herkese açık değil. İkili, platformun yavaş yavaş büyüdüğünü ve siteden gelen tüm gelirleri siteyi inşa etmeye geri yatırdıklarını söylüyor.

Luke, bir konuda hevesli, birbirine sıkı sıkıya bağlı bir topluluk oluşturmanın avantajları olduğunu söylüyor.

Floatplane üzerinde “Twitter ve YouTube gibi kamuya açık platformlarda var olan pek çok toksik yorumlar bizim sitemizde yok” diye açıklıyor.

Sadece Gerçek Takipçilere

Özel bir topluluğu besleme fikri Los Angeles merkezli görsel efekt stüdyosu Corridor Digital’in kendi fan destekli sitesini kurmasının bir ürünüdür.

Sitenin kurucuları Sam Gorski ve Niko Pueringer film yapımcılarıdır ancak on yıl önce film projeleri yapmak için Los Angeles’ da gezerken çektikleri videoları YouTube’da yayınlayarak bu işe başladılar.

Bugün epey kişiye iş veren stüdyoları YouTube’ da olduk.a popüler. Videolarında hollywood’un en iyi ve en kötü görsel efektlerini kullanarak kısa filmler çekip, nasıl yaptıklarını izleyicilerine açıklıyorlar.

Şirket ayrıca, Boston Dynamics’in iki ayaklı robotları insanların robotlara uygulayabileceği şiddete karşılık verirse ne olabileceğini merak ettiren bir görsel efekt videosu hazırladılar.

Stüdyonun kurucularından Christian Fergerstrom “YouTube bizim için bir basamaktı ve harika bir basamaktı” diyor. Yolun sonunda kendilerine “bunu kendi kendimize yapmamıza engel varmı?” sorusunu sorduklarını söylüyor.

The Corridor Crew
The Corridor Ekibi: Christian, Clinton, Wren, Niko, Sam, Jake ve Nick

Corridor Digital sitesinde hayranlar, aylık 4 $ ‘lık abonelikleriyle “yapımcı puanları” kazanıyor. Bu puanları merak ettikleri ve nasıl yapıldığını anlatarak yapılmasını istedikleri videolar için fon olarak kullanabiliyorlar.

İzleyiciler, videoların nasıl hazırlandığına dair eğitici bir kursu destekleyip desteklemeyeceklerine veya bunun yerine ekibin yarattığı görsel efektlerle dolu bir Dungeons and Dragons dizi bölümlerinin devamı kampanyasına destek verip vermeyeceğine karar verebiliyor.

Christian, “Ayrıca sadece gerçekten ilgilendiğimiz ve yapmak konusunda tutkulu olduğumuz şeyleri sunuyoruz. Web sitesinde aldığınız yapımcı puanları bizim için işi ortaya koyacak bir bütçe demek. Ortaya çıkan bütçeyle şovunun nasıl yapılacağına dair bir matematik denklemi çözüyoruz.” diyor.

Corridor's greenlight system offers a selection of shows for its fans to approve for production
toplanılan yapımcı puanları ekibin ürettiği çeşitli dizilerin devamlılığını sağlamak için kullanılabiliyor.

Ancak gelirler açısından, site “kesinlikle YouTube’da elde ettiğimiz düzeyde değil. Bunun nedeni kısmen marka sponsorluklarının çok kazançlı olması ve büyük markaların büyük YouTube kitlelerini tercih etmesidir.” diyor.

Corridor Digital’in platformu, YouTube kanalının dışında şirkete gelir sağlayan çok daha küçük bir sadık hayran kitlesi için tasarlanmış. Şirket bunu bir tür sigorta poliçesi olarak görüyor.

Christian, tüm bu çabanın arkasındaki soruyu “İçten içe kendimize hep şunu sorduk… Bir gün YouTube yok olabilir ve bu bizim kontrol edemeyeceğimiz bir şey.” diye açıklıyor.

Akıllı YouTuber mafyası

En başarılı rakip platformlardan biri olan Nebula, basit bir temel üzerine inşa edildi: içerik oluşturuculara YouTube’un algoritmalarından bağımsız hareket özgürlüğü vermek.

Kurucu Dave Wiskus, bu durumu “YouTube’da iş kurmak, bir alışveriş merkezinde yeni bir mağaza açmak gibidir. Bir gün dükkanınızı açmadığınızda alışveriş merkezi sizi herhangi bir bildiri olmadan yaya trafiğinin olmadığı dip bir köşeye atabilir.” diye açıklıyor.

Dave Wiskus, wearing his glasses, is lit in strong highlights and deep shadows in this professional headshot
Dave Wiskus: Nebula piyasaya sürüldükten sonra tüm beklentileri aştı.

Nebula’da aboneler tüm içeriğe ayda 5 $ karşılığında erişebilirler.

Şirket, 200.000 ücretli abonesi olduğunu söylüyor.

Nebula’da içerik öneri algoritmaları yoktur ve video yapımcıları “doğru kategoride” içerik yayınlamazlarsa cezalandırılmazlar.

Nebula’nın yaratıcılarından Jordan Harrod, kendisini Harvard MIT Sağlık Bilimleri ve Teknolojisi fakültesinde “yarı zamanlı YouTuber, tam zamanlı doktora öğrencisi” olarak tanımlıyor.

Yapay zeka, yapay zeka etiği ve tıbbi teknoloji hakkında videolar yapıyor ki bu konular YouTube algoritmaları için her zaman “doğru kategoride” içerik olarak sayılmıyor.

“YouTube’da ele almanın zor olacağını düşündüğüm önemli konular var” diye açıklıyor.

Örnek olarak, yayıncı algoritmaların nefret söylemli içerikleri nasıl denetlediğini açıklayan bir video yapıyor. İronik olarak, YouTube’un algoritmalarının bu içeriği nefret söylemi içeren bir video olarak işaretleyip arka plana attığından ve bir video bir kez kısıtlandıktan sonra, bir daha asla hak ettiği görüntülenmeyi alamayacağından bahsediyor.

Jordan Harrod
Jordan Harrod’un videoları yapay zekanın günlük yaşama verdiği tepkileri konu alıyor.

Yakın zamanda benzer bir durum, popüler kültür kategorisinde transfobi hakkında bir video yapan Nebula video yapımcısı Lindsay Ellis’e de oldu. YouTube’un otomatik algoritmaları tarafından yanlışlıkla, sakıncalı olarak işaretlendi.

Jordan, Nebula’dan elde ettiği abonelik gelirinin, YouTube’daki videoların önüne ve arkasına video reklamlar yerleştiren Google’ın AdSense programından elde ettiği gelirle “kabaca aynı” olduğunu tahmin ediyor.

Nebula, stüdyo ekibinden prodüksiyon yardımı gibi başka faydalara da sahip.

Ancak Jordan, YouTube marka sponsorluklarının uzun vadede en çok para kazanılan iş olduğunu kabul ediyor. Bir akademisyen olarak video yapmak onun “günlük işi” olmasa bile.

Bir eleştirmen tarafından bir zamanlar “elitist bir akıllı YouTuber mafyası” olarak alay edilen Nebula, bu terimi gururla benimsedi. Dave Wiskus bunu Twitter profilinde gösteriyor.

Platforma dahil olacak kişiler özenle seçiliyor ve herkes bu platformda yayın yapamıyor. Böylece içerikler kontrol altında tutulup abonelere istedikleri şey olan kaliteli içerik ulaştırılıyor.

Dave ayrıca “YouTube’da olmaması gereken bir sürü sorun var” diyor.

A grid of Nebula creators taken from the company's site
Nebula içeriklerinden bir görsel

Dave “Sağcı neo-Nazi propagandası için tesadüfi bir araç olmayı reddediyoruz. Kapıları herkese açık bırakırsanız platformların buna dönüşmesi gerçekten çok kolay” diyor.

Birkaç rakip, YouTube’a uygun bir alternatif oluşturmayı denedi ve başarısız oldu.

2016’da Fullscreen abonelik hizmeti, İngiliz komedyenler Jack Howard ve Dean Dobbs dahil olmak üzere popüler YouTuber’ların orijinal içeriğiyle başlatıldı ancak yüz binlerce abonenin ilgisini çekmesine rağmen 2017’de kapandığını duyurdu.

YouTube yıldızlarının videolarına “bir hafta erken” erişim sunan Vessel isimli site, kapatılmadan önce iki yıldan biraz daha kısa süre bu işe devam edebildi.

Linus, Tech Tips serisinin, Vessel’in ölümünden sonra Floatplane’in gelişimine ilham veren birkaç başarı öyküsünden biri olduğunu söylüyor.

İşin püf noktasının, yavaş büyümek ve çok fazla harcama yapmamak olduğunu söylüyor.

Linus, Floatplane’in(deniz uçağı) adını resmi olmayan bir sloganla aldığını söylüyor: “Kalkmayabilir, ancak kalkmazsa batmaz”.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu