GÜNDEM

Sony EVO’yu Satın Aldı

Sıradan bir dövüş oyunu hayranıysanız bile, Evo’yu duymuş olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. EVO “Battle by the Bay” ismi ile 1996 yılında 90’ların en merak edilen internet argümanı olan “En iyi street fighter oyuncusu kim?” sorusuna cevap bulmak adıyla başlatılmış bir Dövüş oyunları turnuvasıdır. Her yıl dövüş oyunu turnuvaları oldukça dikkat çekici organizasyonlar oluyor ancak Evo tüm bu turnuvalar arasında açık ara en büyüğüdür. EVO turnuva alanına on binlerce izleyici çeker ve birden fazla dövüş oyunu için turnuvalar düzenler. Bugün Sony, Evo’yu RTS adlı yeni bir şirketle bir ortaklık yoluyla satın aldığını duyurdu.

Bu, e-spor sahnesi için oldukça büyük bir mesele, ancak turnuvanın kendisi ile ilgili pek bir şey değişecek gibi görünüyor. Sony, Evo’nun kurucu ortakları Tom ve Tony Cannon’un “Evo’nun dövüş oyunları topluluğuna hizmet vermeye ve canlı büyümesini desteklemeye devam etmesini sağlamak için bir danışmanlık rolünde yakından rol almaya devam edeceklerini” söylüyor. Şirket ayrıca Evo’nun “küresel erişimini, ölçeğini ve hayran katılımını” iyileştirmeye çalışacağını söylüyor.

Sony ayrıca bu duyuruyu, COVID-19 salgını nedeniyle yine çevrimiçi olarak gerçekleşecek olan Evo 2021’in tarihlerini doğrulamak için de kullandı. Evo Online 2021, 6-8 Ağustos ve 13-15 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek. Evo Online 2021 için listelenen oyunlar Tekken 7, Street Fighter V: Champion Edition, Mortal Kombat 11 Ultimate ve Guilty Gear Strive’dır. Sony ayrıca, çevrimiçi elemelerin canlı olarak yayınlanacağını ancak bunun ne zaman olacağının haberi için ise biraz daha beklememiz gerektiğini söylüyor.

Kartal gözlü okuyucular, Evo 2021 serisinde Super Smash Bros. oyunu olmadığını fark edecekler. Bu, Nintendo oyunlarının görünürlüğünü azaltmak için bir tür uğursuz Sony komplosu gibi görünmüyor, çünkü Melee, 2019’daki turnuva ve Super Smash Bros Ultimate, Nintendo Switch Online’daki çeşitli gecikme ve oynanış sorunları göz önüne alındığında çevrimiçi bir turnuva için şu an gerçekten ideal şartları sağlamıyor.

Sony, her ne kadar şuan için Nintendo oyunlarını Ağustos ayında yapılacak online turnuvaya koymamış olsa da, pandeminin etkileri geçtikten sonra yüz yüze yapılacak turnuvalarda tekrar Nintendo oyunlarını turnuvada listeleyecektir çünkü bu oyunlar da turnuvanın epey ilgi gören yarışmalarına sahne oluyor.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu