GÜNDEM

Steam’den Kontrolcü Desteği için Oyun Yapımcılarına Çağrı

Çoğu oyunun klavye ve mouse ikilisi üzerine kurulu olduğunu hepimiz biliyoruz. Steam’in Xbox ve PlayStation da dahil olmak üzere çeşitli kontrolcülere platformunda uzun süredir desteği bulunuyor ama Steam’de bulunan oyunların sorunsuz desteklediği anlamına gelmiyor.

Steam’in son istatistiklere bakıldığında kontrolcü kullanan 48 milyon oyuncu olduğu görünüyor ve bu bazı gerçeklerin değişmiş olduğunu açıkça gösteriyor. Bu sebeple Steam, bilgisayar oyun pazarının distribütörlerine ve geliştiricilere kontrolcü desteği konusunda özen göstermelerini söylüyor.

Steam, geliştiricilere kontrolcülerin oyunlarda nasıl kullanıldığına dair ipuçları vermek için Steamworks Sales & Activations Dashboar’a raporlarını ekleyip sunuyor.

Bu raporlarda kaç oyuncunun kontrolcüye sahip olduğunu, kaç oyuncunun oyunlarda kontrolcü kullandığını ve Steam’in desteklediği kontrolcülerden hangilerinin gerçekte kullanıldığını gösterecek. Geliştiricilere kontrolcü desteklerini geliştirmeleri gerekip gerekmediğini ve hangi yollarla geliştirmeleri gerektiğini ifade edecek.

Oyun platformunda lider olan Steam’in bu çağrısına gelecek yanıtları yakın zamanda göreceğiz. Bilgisayar oyuncuları belki klavye ve mouse ikilisinden vazgeçmeyecek ama kim bilir konsol oyuncularını bilgisayar oyunlarına bakışını değiştirmek için büyük bir adım olabilir.

Tillabey

Bilgisayar teknisyeniyim ve işim sebebiyle teknolojiyle fazlasıyla ilgiliyim. Tabii bilgisayar oyunları en büyük vazgeçilmezim. HardwareTurk.com adresinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu