GÜNDEM

Teknolojik Ürünlerde Zamlar Kapıda

Amerikanın Çinli şirketler üzerindeki kısıtlamaları son günlerde kullanıcılara fiyat artışıyla dönmeye başladı. Pek çoğumuz teknoloji alanındaki Amerikan ambargolarını Huawei şirketinin başına gelenlerle tanıdık ancak söz konusu kısıtlama sadece Çinli Huawei şirketini kapsamıyor.

Yasaklar kapsamında Amerikan teknolojilerini kullanan tüm şirketler bu durumlardan etkilenmiş durumda. Kısıtlamalar çiplerin üretilmesi için gerekli olan yarı iletkenleri dahi etkilemiş durumda. Bir önceki yazımda Çin’ in en büyük yarı iletken üretim fabrikası SMIC’ in yasaklardan etkilenip pazar kaybettiğini, Çin hükümetinin bu alanda kendi kendine yetebilmek için Amerikan ve Batı teknolojilerinin muhtaçlığına olan bağını kopartmak adına her şeyi kendi içinde üretmeye çalıştığından, bunun yanında Amerikan yasaklarından dolayı sıfır makine alamadığından ve Japonya gibi bu tip makineleri olan ülkelerden ikinci el makineler aldığına değinmiştik.

Tüm bu kısıtlama süreci zaten büyümekte olan taleple beraber iyice sıkıştı ve bugün siz bir Avago çipsetli mouse almak istediğinizde bile sizi etkiliyor. Bugün Avago’ nun lokomotif çipseti olan PMW 3325’in shortage’a düştüğünü ve fiyatlarının yaklaşık %10 arttığını öğrendik. Bunun yanında Çip kısıtlamalarının sonucu olarak fiyatların Nisan ayında tekrar yaklaşık %15 daha zamlanması bekleniyor.

Wireless kulaklıkta en çok tercih edilen çipsetler bugün talebe yetişemiyor ve fiyatları %12 artmış durumda. Ayrıca durum çip kullanılan bütün teknolojileri etkileyecek gibi görünüyor. Bu da demektir ki ilerleyen günlerde fiyatlar sadece çip sıkıntısından dolayı pazarda bu ay etkisini gösteren ortalama %13’lük fiyat artışları, ve nisan ayından sonra beklenen ilave zam ile %15 daha artış göstererek %28’i bulacak.

Bunun yanında Çin’ in parası da değerlenerek Çin’deki üretimin maliyetini yaklaşık olarak %3 artırmış durumda. Bu durum ilerleyen günlerde de devam edecek gibi görünüyor.

Tüm bu durumlar göz önüne alındığında Çin’in büyük bir ekonomik saldırı altında olduğunu görüyoruz. Bu saldırılar Trump yönetiminden sonra da değişmeyecek gibi görünüyor.

Bu yasaklamaların en büyük sebebi Çin’ in vahşi genişleme ve insan haklarını ihlal ederek büyüme politikaları. Çin büyüdükçe kendi halkına ve çevresine olan yıkıcı etkisini de artırıyor.

Eğer sizde düşük satın alma gücünden dolayı nispeten daha uygun fiyatlı OEM ürünler kullanıyorsanız bir an önce bu ihtiyaçlarınızı karşılamak isteyebilirsiniz. Çünkü fiyat artışları mutlaka tüketici tarafından da yakın bir zamanda hissediliyor olacak.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu