GÜNDEM

Üretimde Mükemmellikten Halen Uzağız

Çin: üretimde mükemmeliğin halen 30 yıl gerisindeyiz.

Çin’de bir hükümet danışmanının Pazar günü parti delegelerine verdiği demeçte, Çin’in “büyük üretim gücüne sahip” bir ülke olmaktan en az 30 yıl uzakta olduğunu söyledi.

Pek çok gözlemci, arabalardan telefonlara küresel üretimin üçte birinden fazlasının oradan geldiği göz önüne alındığında, Çin’i zaten “dünyanın fabrikası” olarak görüyor.

Ancak Çin’in liderleri, ülkenin yarı iletkenler gibi yüksek teknolojili ürünler için ABD’ye olan yoğun bağımlılığından endişe duyuyor.

Miao Wei Pazar günü “Temel yetenekler hala zayıf” uyarısında bulundu.

On yıldır Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanı olan Miao, “Çekirdek teknolojiler başkalarının elinde” ve Çin’in “boğazından vurulma” riski altında olduğu konusunda uyardı.

Bizde bu konuda daha önce bir yazı yazmıştık. Çin Amerikan Kısıtlamalarını Delmek İçin Kullanılmış Makineler Satın Alacak

Miao şu anda hükümetin en üst düzey danışma organı olan Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı’nın (CPPCC) bir üyesi.

Çin hala önemli miktarda tüketici ve endüstriyel ürün üretmesine rağmen, ekonomisinin bir payı olaran imalat çıktı verileri düşüşte.

Geçen yıl, imalat Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYİH) dörtte birinden biraz fazlasını oluşturdu ve bu grafik 2012’den bu yana en düşük seviyede.

Miao, Pekin’deki Büyük Halk Salonunda CPPCC delegelerine hitaben yaptığı konuşmada, “İmalat üretiminin GSYİH’ye oranı çok erken ve çok hızlı bir şekilde düşüyor” dedi.

Miao, “Çin’in imalat endüstrisi son yıllarda büyük başarılar elde etti ancak büyük olmak yetmiyor, ayrıca güçlü ve kapsamlı olmak beraberinde gelirse buna iyi denebilir.” diye ekledi.

Teknoloji savaşı

Çin ayrıca önümüzdeki beş yıl için ekonomik plan taslağını hazırladı. Çiplerden yapay zekaya kadar ileri teknolojilerin gelişimini hızlandırmak istiyor.

Girişimler, Çin’in Trump yönetimi altında ABD teknolojisine erişimini tekrar tekrar engelliyor. Huawei gibi Çinli şirketlerin kritik bileşenleri satın alması engellendi.

Kendi dünya standartlarında yerli çip üreticilerini sıfırdan kurmak, Çinli liderler için en büyük öncelik haline geldi.

Beş yıllık plan, ulusal güvenlik için gerekli olduğu düşünülen yedi stratejik alanı hedefliyor. Yapay zeka, kuantum hesaplama, sinirbilim ve havacılık sektörlerindeki gelişmeleri içeriyor.

Plan, Çin’in uçak geliştirme, robotik ve yeni enerji araçlarında rekabet gücünü artırma arzusunu yineliyor.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu