GÜNDEM

Yapay Zeka Algoritma İle İşe Alacak ve Kovacak

İngiltere Ticaret Birliği Kongresinde (TUC) yapay zeka ile işe alım ve çıkarımlarda devasa yasa boşlukları olduğu gündem oldu. Artık insanların yapay zeka algoritmalarına göre işe alınıp kovulduklarını tartışan kongre, bu alanda yeni koruma yasalarına ihtiyaç olduğunu belirtti. Kongre bu tip yüksek riskli kararların bir insan tarafından alınmasını teklif etti.

TUC genel sekreteri Frances O’Grady, yapay zekanın işyerinde kullanımının bir “yol ayrımı” olduğunu söyledi.

“İş yerinde yapay zeka, üretkenliği ve çalışma yaşamını iyileştirmek için kullanılabilir ancak, kimin işe alınacağı ve kovulacağı gibi kararların insanlar için hayati önem taşıyor. Bu algoritmalar şuan kimin işe alınacağı ve kovulacağı hakkında karar almak için kullanılıyor.

“Adil kurallar olmadan bu algoritmaların işletmelerde bu önemli kararı almak için kullanılması eşitlik yasasını ihlal ediyor. Bu durum güvensiz çalışma ortamlarına, ayrımcılığa ve eşitsizliğe yol açabilir.”

Amazon depo çalışanlarını denetlemek ve verimliliği kontrol etmek için yapay zeka sistemlerini kullanıyor. Ayrıca Uber sürücü atamalarını algoritmalara göre yapıyor. Artık bir çok firma işe alımlarda insanlarla yüz yüze görüşmüyor, bunun yerine online yapay zeka uygulamalarına göre işe alım yapmaya başladılar. Ayrıca işletmelerde yapay zeka performans analizleri riskli performans analizleri yaparak terfi için kimin ilk sırada olması gerektiğini ve kimin işten çıkarılması gerektiğini belirleyebiliyor.

Ülkemizde de bazı işletmeler bu tip gelişmiş algoritmaları kullanmaya başladılar bile. Bu algoritmaların özellikle ülkemizde “az maaş çok iş” koşullarının uygulandığı göz önüne alınınca pek çok kişiyi ciddi strese sokması ve sık işçi değiştirme durumlarının yaşanmasıyla yüz yüze getirebilir.

Ülkemizde bazı işletmeler hali hazırda çalışanlarının bilgisayarlarına takip eden yazılımlar yükleyerek iş yerindeki verimliliklerini takip ediyorlar.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu