GÜNDEM

Yeni Windows Geliyor

Daha önce Windows 10X'in çift ekranlı cihazlar için olacağına inanılıyordu, ancak ilk olarak dizüstü bilgisayarlar, tabletler gibi tek ekranlı cihazlara geçmesi beklendiği için planda bir değişiklik oldu.

Microsoft’un önümüzdeki ay yeni bir Windows sürümü yayınlayabileceği sızdırıldı. Görünüşe göre Microsoft, “Yeni Windows” olarak adlandırıldığı söylenen yeni bir Windows sürümü üzerinde çalışıyor. Microsoft ile yakın ilişkileriyle bilinen WalkingCat’e göre, işletim sistemindeki büyük güncellemenin Mart 2021’de duyurulması bekleniyor. “Yeni Windows” un “Windows 10X” için pazarlama adı olabileceği söyleniyor.

Daha önce Windows 10X’in çift ekranlı cihazlar için olacağına inanılıyordu, ancak ilk olarak dizüstü bilgisayarlar, tabletler gibi tek ekranlı cihazlara geçmesi bekleniyor. Görünüşe göre Microsoft’un planlarında değişiklik olmuş.

Daha önce, Windows 10X sızıntıları, yeni bir Eylem Merkezi ve Başlat Menüsü içereceğini gösteriyordu. Küçük kutucuklar yerine, son erişilen belgeleri içeren basit bir uygulama listesine sahip olacağına dair görseller sızmıştı. Ayrıca, birkaç yeni özellikten biri, iki uygulamanın üç parmağınızı kaydırarak yan yana bağlanabildiği çoklu program kullanımı özelliğini basitleştiriyor. İşletim sisteminin kendisi için özel olarak tasarlanmış bilgisayarlarla önceden yüklenmiş olarak gelmesi bekleniyor. Bu sürüm özellikle düşük maliyetli cihazları hedef kitlesi olarak belirlemiş ve ana kullanım eğitim amaçlı kullanıcılar ve kurumsal kullanıcılar olacaktı.

Ancak başka sızıntılar da oldu. Windows 10X’in bu yıl yakında ortaya çıkacağı iddiasının desteklenmesine rağmen sürümün ertelenebileceğini de gündemde. Bu da Microsoft’un önce Windows 10 için yeni bir tam özellik güncellemesi olan Windows 10 21H1’i yayınlamayı planladığı anlamına geliyor. Bence bu güncelleme yeni Windows için eklenecek özelliklerin kullanıcı tarafındaki tepkilerinin ölçümü için hazırlanmış bir ön deneme olacak.

Geçtiğimiz yıl boyunca eve kapanmalarla birlikte kullanım yoğunluğu ve ihtiyacı artan uzaktan çalışma, öğrenme ve oyun deneyimlerine dayalı olarak, 21H1 sürümü yeni teknolojisiyle birlikte ortaya çıkan güncel taleplere çözüm sunulacak. Windows 10, sürüm 21H1, güvenliği, uzaktan erişimi ve kaliteyi artıran kapsamlı bir dizi özelliğe sahip olacak. Microsoft bu konuda bir açıklama yaparak “Bu güncellemede yayınladığımız özellikler, kullanıcıların en çok beğendikleri temel deneyimlere odaklanıyor. Bu nedenle, günceldeki taleplere bu yeni güncellemeyle cevap vereceğiz” dedi.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu