GÜNDEM

YouTube TikTok’u ABD’de Vurdu

YouTube Perşembe günü, Shorts adlı kısa biçimli video teklifinin beta programını Amerika Birleşik Devletleri’nde aktif hale getirdiğini söyledi. Daha önce bu uygulama sadece Hindistan’da test ediliyordu. Küresel olarak, kullanıcılar Şortları görüntüleyebiliyor ancak oluşturamıyordu.


YouTube, özelliği tanımlamak için sosyal medya içerik oluşturucularının “cep telefonlarından başka hiçbir şey kullanmadan kısa, akılda kalıcı videolar çekmesine” izin verdiğini söylüyor. Birden fazla klibi bir araya getirmenin, müzik eklemenin ve videoları eller serbest olarak çekmek için bir zamanlayıcı ve geri sayım kayıt özelliği kullanmanın bir yolunu bu uygulama ile kullanıcılara sunuyor; tüm bu özellikler TikTok’ta zaten mevcuttu.

Bu özellik ile Kullanıcılar diğer Shorts videolarından sesleri örnekleyebilecek ve “kendi videolarında yeniden düzenleyebilecek”. İçerik oluşturucular ayrıca videonun belirli noktalarına metin ekleyebilecekler.
YouTube Shorts, TikTok için çalkantılı sayılabilecek bir yılın ardından küçük boyutlu sosyal medya içeriği çılgınlığına kendi platformunda izin veren bir hamle ile kısa biçimli video uygulamaları alanına katılıyor. Instagram, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerde Reels’ı başlattı ve Snapchat’ın Spotlight özelliği, en eğlenceli videoları yapan kullanıcılara günde 1 milyon dolar veriyor. TikTok’un ABD’deki rakiplerinden ikisi bu yılın başlarında birleşirken, Dubsmash adlı bir diğer uygulama geçen yılın sonlarında Reddit tarafından satın alındı.


YouTube ayrıca, platformdaki videolardan ses kullanma özelliğini başlatarak rakiplerine göre daha geniş olan ekosisteminden yararlanmayı planlıyor. “Bu, YouTube’da izlemeyi sevdiğiniz içeriklere kendi yaratıcı yönünüzü verebileceğiniz ve yeni bir kitle oluşturmaya yardımcı olabilecek içerikler oluşturabileceğiniz anlamına geliyor. İster en sevdiğiniz şakalara tepki verin, ister bir içerik oluşturucunun en son tarifini deneyin veya sevdiğiniz komedi skeçlerini yeniden canlandırın. YouTube, içerik oluşturucuların uzun biçimli videolarını kullanan ve bu yeni platformda gezinmek isteyen kişiler için bu özelliğin devre dışı bırakabileceğini açıklamasına ekledi. (TikTok’ta, başka birinin videosunu “düet” yapmak popüler bir kullanım şeklidir. Videolar yan yana görünür ve kullanıcılar orijinal videoyu yeniden oluşturabilir veya buna tepki verebilir).


YouTube Shorts ürün yöneticisi Todd Sherman, konuyla ilgili açıklamasında şirketin “yaratımın önündeki engelleri azaltmaya” ve yeni nesil influencer’ların bir kitle bulmasına yardımcı olmaya çalıştığını söyledi. Geleneksel bir YouTube videosu oluşturmak zaman alıcı ve maliyetli olabilir: Profesyonel YouTuber’lar genellikle uzun biçimli videolarını öne çıkarmak için pahalı kamera ekipmanlarına, düzenleme yazılımlarına ve diğer araçlara sahipler.

Sherman özel bir basın kaynağına verdiği demeçte, “YouTube bunu, kameralar, bilgisayarlar ve video düzenleme yazılımı kullanan içerik oluşturucular için platformun bir zanaat alanı haline geldiğini ve sadece bir akıllı telefon kullanarak oluşturulabilecek içeriklerin önünü açtıklarını belirtti.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu