OYUNLAR

Anthem Kendine Bir Topluluk Bulamadı

Kağıt üzerinde Anthem her şeyi içeren bir oyun.

Oyun endüstrisinin en saygın stüdyolarından biri olan BioWare tarafından geliştirildi ve en büyük şirketlerinden biri olan Electronic Arts tarafından yayınlandı.

Anthem bir bilim kurgu, savaş zırhı silahlandırma oyunu. ilk görüntüler akıcı bir oyun, heyecan verici ortamlar ve birçok düşman karşılaşmasıyla dolu maceracı ve parlak bir Dünya’yı bize vaad etti.

Ancak, sorunlu çıkışının ardından iki yıldan daha kısa bir süre sonra BioWare, oyun üzerindeki çalışmaların artık durduğunu doğruladı.

Bir blog yazısında, stüdyo direktörü Christian Dailey “Oyunun üzerindeki yeni geliştirme çalışmamızı durdurmak için zor bir karar verdiğini” yazdı.

“Ancak, Anthem canlı destek servisini ve server’ları çalışmaya devam ettireceğiz” diye ekledi.

“Anthem Dünya’sı Bomboştu”

Peki BioWare kadar sevilen bir stüdyo, Mass Effect ve Dragon Age gibi hayranlarının körü körüne sevdiği oyun serilerinin ardından ekip nasıl bu kadar yanlış karar aldı ve iş hüsranla sonuçlandı?

Twitch yayıncısı ve BBC Sound’un Press X to Continue podcast’inin eleştirmeni Inel Tomlinson oyun için”Üzücü,” diyor.

“Geliştiricilerin gittikleri yön doğru olsun ya da olmasın bu oyun için çok çalıştığını söyleyebiliriz. Platformda çok fazla detay ve zor iş başarılı bir şekilde oluşturulmuş.

“Dünya yemyeşil ve grafikler güzel olması insanların bu oyundan keyif alması için yeterli değil.”

Oyunun Ne kadar gerçekçi ve size dokunur hissettirdiğine çok şaşırdım ama Anthem dünyası çok boştu, birlikte oynayacak kimse yoktu, oyun kendine bir topluluk edinemedi “diye ekliyor eleştirmen Shay Thompson.

“Yapabilecekleriniz hakkında bize verilen sözlerin hiç biri tutulmamış, bu da oyuncuların istisnasız hepsini hayal kırıklığına uğrattı. Bu gerçekten utanç verici. BioWare’in çok daha fazlasını yapabileceğini biliyoruz.”

Destiny, Fortnite ve World of Warcraft gibi oyunlar, oyun içi karakterlerini geliştirmek ve nadir bulunan öğeleri toplamak için saatlerini harcayan devasa oyuncu topluluklarını daha da büyüttü. Ne yazık ki Anthem oyuncularına bekleneni veremedi. Oyuncular oyun ve karakterleriyle bağ kuramadılar.

Yayıncı ve eleştirmen Rage Darling, “Çok oyunculu, çevrimiçi bir rol yapma oyunu olması gerektiği düşünüldüğünde, Anthem çok yalnız ve izole hissettirdi” diye ekliyor.

“Bu exosuit olayına doğru yürüdüğümü hatırlıyorum. Zırhta çok fazla mekanik ve eklenebilir özellik vardı ancak birlikte oynayacak kimse yoktu. Dünya bomboş ve yalnızdı.”

“Etkileşimde bulunulacak veya konuşulacak kimse yok, Server tamamen boştu.

“Bir oyunun temel özelliklerine sahiplerdi ancak oyun sosyallikten çok uzaktı. Online bir oyun bu kadar yalnız olmamalı.”

‘Hepsini daha önce gördüm’

Sizce Anthem tekrar bir topluluk oluşturup, oyuncuları kendisine çekebilir mi?

Press X to Continue sunucusu Steffan Powell, “Topluluğu tekrar geri çekmek için yeni bir Dünya yaratmak çok zor” diyor.

Inel Tomlinson’a göre bu zorluğun üstesinden gelmek, orijinal fikirleri denemektir: “Anthem ile ilgili sorun, uçabilmeniz dışında her şeyin sıradan bir TPS(third Person Shoot) oyunu yani üçüncü bakış açısından bir oyun gibi hissettirmesi.”

“Athem sanki Call of Duty gibi olmaya çalışıyor, tüm diğer TPS oyunları bir arada servis etmeye çalışıyor.”

Rage Darling, oyunun diğer oyunlarda görülen denenmiş ve test edilmiş özelliklerle dolu bir onay kutusu alıştırması gibi hissettirdiğini söylüyor: “Neredeyse şöyle demişler, ‘hadi bu özelliği atalım, evet bu özelliği de ekleyelim. Resmen diğer oyunlardan özellik seçip karıştırıp kombin yapmışlar. “

Anthem geliştiricilerinin işleri tersine çevirip oyunu başarıya ulaştırması imkansız değil.

Final Fantasy XIV ve No Man’s Sky gibi oyunlar – her ikisi de lansman sırasında sözlerini yerine getiremedi ve oyun medyası ve hayranları tarafından ağır eleştirilere maruz kaldı ancak yine de durmadan çalışarak tutkulu topluluklar oluşturmaya ve ödüller kazanmaya devam ettiler.

Shay Thompson, “Bunu tersine çevirebileceklerini umuyorum” diyor.

“BioWare oyunlarını özel kılan şeylere eğilirlerse, oyunun sahip olduğu gerçekten harika hikayeleri anlatırlarsa, bence bu hikayeler onlara gerçekten yardımcı olacaktır.

“Gerçekten sahip oldukları potansiyeli ortaya çıkartabilecek bir ekipleri var.”

“Destiny 2, Final Fantasy gibi oyunlar da harika lansmanları olmayan oyunlardır, ancak yeni oyunlarda ilk oyunları gerçekten özel kılan şeylere hikayeleri dayandırıp kötü durumu tersine çevirebildiler.”

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu