TEKNOLOJİ

1050 TI Geri Dönüyor

Pascal mimarisi geri dönüyor

5 yıl önceki teknolojiyle üretilmiş ekran kartı yeniden üretilmeye karar verilirse, sektörün gerçekten zor günler yaşadığını iyice kavramış oluruz. Japon ekran kartı dağıtıcısı olan Kuroutoshikou Nvidia 1050Ti (GF-GTX1050Ti-E4GB/SF/P2) kartını bu ay Japon iç pazarında tekrardan satışa sunacak.

Piyasaya sürülecek Nvidia GF-GTX1050Ti-E4GB / SF / P2, Palit’in GeForce GTX 1050 Ti StormX’in yeniden markalanmış bir versiyonu. GP107 (Pascal) mimarisini temel alan grafik kartı, 1.392 MHz çekirdek hızına sahip 768 CUDA çekirdeği ve 4 GB 7 Gbps GDDR5 bellek ile donatılmıştı. GeForce GTX 1050 Ti, 75W güç tüketimi olarak bildirilmişti, bu nedenle herhangi bir harici PCIe güç konektörü gerektirmiyor, bu da onu arzulanan grafik kartları arasında yer almadırmasa bile giriş seviyesi oyuncular için iyi bir tak ve çalıştır seçeneği haline getiriyor.

GeForce GTX 1050 Ti’nin yeniden satışa sunulması bir tesadüf değil. Nvidia devam eden grafik kartı krizinin ortasında iş birliğini Pascal GPU’ları ile yenilemeye karar verdi. Ekran kartı pazarındaki bu daralma piyasada elinde 1050Ti ve 1060 gibi eski pascal mimarili kartların kalan stoklarının temizlenmesine sebep oldu.

ABD’de daha fazla GeForce GTX 1050 Ti satış ilanı görmeye başladık. Ne yazık ki, fiyatlar arzulanan fiyat olmaktan oldukça uzak. Kuroutoshikou’nun GeForce GTX 1050 Ti’si Japonya’ya ¥ 20.727 ( 191 $) fiyat etiketi ile satılırken, ABD pazarındaki özel modeller şu anda 330$ ila 600 $ arasında fiyatlandırılıyor. GeForce GTX 1050 Ti beş yıl önce ekonomik bir kart olarak 139 dolara piyasaya sürüldükten sonraki bu süreçte böyle bir fiyatlama insana çılgınca geliyor.

Ülkemizde de ekran kartları oldukça kısıtlı olduğundan sistemler en pahallı kasa ve diğer aksesuarlarla birlikte satışa sunuluyor. Bu yine de madencileri durdurmuyor. Kartı tam sistem fiyatına satan alıcılar, sistemi ise daha sonra parça parça satıyor. Üstelik ekran kartlarındaki bu sıkıntı yıl sonuna kadar düzelmeyecek gibi görünüyor.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu