TEKNOLOJİ

80 Plus PSU Sertifikalarına Güvenmeyin

Firmalar 80 Plus Sertifikasını Kötüye Kullanıyor.

80 Plus PSU(Bilgisayar Güç Kaynağı) ne demek?

80 Plus diye tabir edilen ve bilgisayar güç kaynaklarının verimliliğini ölçen bir sertifikasyon yöntemi var ve bugün neredeyse bütün markalar bu yöntemi kullanıyorlar ancak bu yöntem manipüle ediliyor.

Güç kaynaklarımız mükemmel değiller. Merkez akımdan çektikleri gücün yolda bir kısmını kaybederek bilgisayarlarımıza ulaştırabiliyorlar. Çinli üreticiler burada güç kaynağının satış maliyetini ucuzlatmak adına verimliliği %60’ın altına kadar düşürüyorlar ancak bu durum daha sonra elektrik faturalarından misliyle çıktığı gibi çevreye de ciddi zarar veriyor.

80 Plus Sertifikası Nedir?

Bu durumun önüne geçmek üzere 2003 yılında enerji verimliliği ve çözümleri sunmak üzere kurulan Austin, Texas, Amerika merkezli firma olan CLEAResult bir sertifikasyon sistemi icad etti. Firma piyasadan kendisine ücret mukabili teste gelen ürünlerin enerji verimliliklerini test ediyor ve enerji verimlilik sınıflarına göre ürünler %20,%50 ve %100 güçte test ediliyor. Sonrasında aşağıdaki sertifikaları alabiliyorlar.

%80 verimlilik için 80 Plus Standard

%82 verimlilik için 80 Plus Bronze

%85 verimlilik için 80 Plus Silver

%87 verimlilik için 80 Plus Gold

%89 verimlilik için 80 Plus Platinum

%90 verimlilik için 80 Plus Titanium

Örnek Corsair 80 Plus Bronze PSU Test Raporu

Neden 80 Plus Sertifikasyon Sistemine ve Bunları Kullanan Markaların Tümüne Güvenmemeliyiz?

80 Plus Sertifikasyon test sürecini Çin’ deki tecrübelerime göre size doğrudan anlatacağım.

Öncelikle teste gidecek ürün sertifikasyona gireceği sınıfın gereksinimlerine göre hazırlanıyor. Örneğin 80 Plus Bronze için test edilecekse, teste gidecek ürün %82 verimliliğe göre üretiliyor. Sonra CLEAResult’ a test için başvuru yapılıp ücretleri ödendikten sonra paket posta ile hızlıca gönderiliyor. CLEAResult kendisine gelen ürünü test ediyor ve standartlara uygunsa hemen sertifikayı veriyor. Sonrasına bu sertifikayı kendi website’ sinde de yayınlıyor. Sertifikayı alan markalar (özellikle Çin’ de OEM üretilen ürünlerden bahsediyorum), ürünü tekrar maliyetini dibe çekerek ürettirip satın alıyorlar ve aslında 80 Plus olmayan gerçek ürünler bizlerin satışına sunuluyor. Influencer’ ların hayatımıza araştırıp üzerine düşünmeden yerleştirdiği CLEAResult sertifikaları bizleri satın alma esnasında aldatıyorlar.

Pek çoğumuzun satın aldığı OEM power supply’ lar daha önce üzerlerinde yazan gerçek değerleri dahi veremediklerinden teknoloji meraklıları arasında epey gündem olmuştu. Örneğin PSU’ lara 500W etiketi yapıştırılmış ancak fiyatı daha da ucuzlaştırmak adına aslında 400W ürün satılıyor.

Peki Ne Yapmalıyız?

Bizim son kullanıcı olarak yapabileceğimiz pek bir şey yok. Sizlere Dünyaca ünlü markalardan gidip PSU almanızı önerebilirim ancak onlardaki karlılık ve konumlama da ülkenin içinde bulunduğu ekonomik buhranda epey cep yakıyor.

Bu konuda sadece Üniversiteler, Devlet Kurumları veya Bu konuda eğitimli kişilerin kurabileceği özel şirketler bizi koruyabilir. Bu da şu şekilde olmalı, gelen ürün gümrükte verimlilik için test edilmeli. Bu testler antrepoda raftan rastgele seçilecek ürünlerden yapılmalı. Bu çok önemli çünkü genelde rafın önüne testten geçmek üzere yapılmış iyi ürünler konuyor ve memurlar da bunları alıp teste götürüyorlar. Ürünler testten geçtikten sonra da sık sık piyasa denetimiyle rastgele internetten sipariş verilerek test edilmeli ve tüketici bu konuda korunmalı.

Eğer siz enerji verimliliği konusunda bilgi sahibi biriyseniz belki de bu konuda bir girişim yapabilirsiniz. Burada büyük bir fırsat var gibi görünüyor.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu