TEKNOLOJİ

8GB Olan RTX 3070 Ekran Kartını 16GB Yaptı.

VIK-on adıyla yaptığı modları Youtube üzerinde paylaşan Rus tamirci, NVIDIA GeForce RTX 3070 8GB model ekran kartını yaptığı değişikliklerle 16GB yapmayı başardı.

Videoda da göreceğiniz üzere ilk olarak 1GB ram modüllerini sökerek başlıyor, ardından 2GB ram modüllerini ekleyip 8GB olan kapasiteyi 16GB’a çıkarıyor. Düz mantık düşünürseniz bu şekilde herhangi bir kartın ram kapasitesini artırabilirsiniz fakat yapılan bellek değişiminin bios tarafında da desteklenmesi için gerekli değişikliklerin yapılması gerekiyor. Bu siteden piyasada bulunan farklı modellere ait ekran kartlarının bioslarını görebilirsiniz.

16GB belleğe sahip GeForce RTX 3070 modeli olmadığından dolayı yapılan moda uyacak herhangi bir bios sürümü bulunmamaktadır. Bios düzenleme işlemleri Nvidia ortakları tarafından yapılabilmektedir ve bu işlem Nvidia onayı gerektiriyor.

VIK-on 16GB yaptığı ekran kartını çalıştırmayı nasıl başardı? Bellek yükseltmesinden sonra kartın bellek miktarını desteklemesi için kart üzerinde biraz oynama yapması gerekti. Her Nvidia ekran kartında özel bant ayarı bulunmaktadır. Bu bantlar bellekle bios arasındaki koordinasyonu sağlamaktadır. Kart üzerinde ki 1GB ram modülleri 00001 mikronu değer sağlıyor. Uzun bir deneme yanılma süresinden sonra eklenen 16GB ram modüllerinin toplamda 00110 mikron değer sağladığı bilgisine ulaşarak kartı çalıştırmayı başardı.

Yapılan güncelleme ve testler sonrasında kartın 16GB olduğunu Furmark, 3DMark ve mining testlerini görebilirsiniz. Ayrıca şunu belirtmekte fayda var. Bu tarz işlemleri işinin ehli kişilerin yaptığını ve herhangi bir bilgi olmadan yapacağınız işlemlerde kartınız kullanılamaz hale gelebilir.

Yorum yapmayı ve bize destek olmak için bu yazıyı sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Tillabey

Bilgisayar teknisyeniyim ve işim sebebiyle teknolojiyle fazlasıyla ilgiliyim. Tabii bilgisayar oyunları en büyük vazgeçilmezim. HardwareTurk.com adresinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu