TEKNOLOJİ

Amazon Luna Bulut Oyun Platformu Fire TV’de

Google Stadia’ yı ilk duyurduğunda epey ilgi toplamıştı. Oyuncular oyun oynamak için gereken platformlarda bir devrimi yaşandığını fark ettiler. Daha sonra Google tarafından Stadia Games and Experiences stüdyosunun kapatıldığı duyurulduğunda diğer firmalar için büyük bir PR fırsatı doğdu. Rakipleri bulut oyunculuk haberi ile heyecanlanan oyunculara Stadia’ nın tek bulut oyun platformu olmadığını anlatmaya başladılar. Geçtiğimiz günlerde Türkiye sosyal medyasını ciddi sponsorluklarla Gefore Games+ tam anlamıyla domine etmişti ancak davetiye kodlarına kolay kolay herkesin ulaşamaması ve bu davetiyelerin sadece bazı influencer’lara bol keseden dağıtılıp onlarında davetiyeleri çekilişle bu platformu denemek isteyen kişilere göndermesi epey büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı.

Amazon hem kendi Amazon Oyun Stüdyoları hem de yeni ortaya çıkan bulut oyun hizmetleri için oyuncuları sabırsızlandırmadan platformunda denemeye davet ediyor ve hiçbir davetiye gerekmeden Amazon Luna’ yı tüm Fire TV sahiplerinin deneyimine sunuyor.

Fire TV sahipleri, Luna + için 7 günlük ücretsiz deneme hakkına sahip olacak ve bunun ardından aylık 5,99 dolar olarak fiyatlama yapılacak. Mevcut diğer bir kanal olan Ubisoft + ise aylık 14,99 ABD doları tutarında ayrı bir aboneliktir. Android ve iOS web tarayıcılarından bu hizmete ulaşmak isteyenlerin ise hala davetiyeye ihtiyacı var.

Amazon Luna Nedir?

Luna diğer bulut oyun platformları gibi herhangi bir akıllı cihazdan Server oyun makinelerine bağlanıp internet hızı aracılığıyla oyun oynama hizmeti vaad ediyor. Tabii ki önündeki en büyük engel, diğer bulut platformlar gibi Türkiye’ de ki düşük internet kalitesi ve altyapı.

Fire TV Nedir? Türkiye’ de Var mı?

Amazon Fire TV uzun süredir ülkemizde de Stick TV olarak satılan, HDMI girişinden televizyonunuzu akıllı TV’ ye çeviren bir ekipmandır. Ayrıca Roku Streaming ve premium fiyatlı Fire TV Cube versiyonları vardır. Amerika’ da doğrudan TV’ lere gömülü satılan bir işletim sistemi olarak da kullanılır. Dilerseniz bir Amazon Fire TV Stick alarak siz de bu platforma dahil olabilir sonrasında bir de Luna Oyun Kontrolcüsü yani game pad alıp hemen Amazon Luna ile bulut oyunları deneyimleyebilirsiniz.

Gerçi en son baktığımda Luna Kontrolcüsü halen ülkemizde satışa sunulmamıştı ancak bu haberi yapmamızdaki en büyük amaç size Geforce now Game+’ ın tek bulut oyunculuk platformu olmadığını göstermekti.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu