TEKNOLOJİ

Astropad Studio iPad ve Windows’ u Buluşturuyor

IPad Pro’nun duyurulduğu ilk günlerinde, bazı geliştiriciler Apple Pencil’dan yararlanmanın ve tableti Mac’ler için bir Wacom Cintiq gibi bir şeye dönüştürmenin yollarını buldular. Wacon Cintiq Windows platformunda çalışan epey popüler bir grafik tablet. Tüm bilgisayar tabanlı Çizimcilerin hayallerini süsleyen Wacon cintiq Apple’ın kendi Sidecar yardımcı programını tanıtmasıyla neredeyse tarihe gömülüyordu, ancak iki uygulama da sadece macOS kullanan kitleye hitap ediyordu dolayısıyla Windows platformu için bu ihtiyaca bir çözüm sunmayacaktı.

Pahalı olsalar da, “ekrana çizim yapılan kalemli tabletler” için fiili standart olan Wacom Cintiqs, bir bilgisayara bağlanması gereken ve kendi başına çalışamayan bir ekran. Böyle baktığınızda Wacon Cintiq daha da pahallı bir hale geliyor. Öte yandan, bazı sanatçılar hala sadece Mac’lerde ve sadece PC’lerde kullanılan, çift platformu desteklemeyen ve asla desteklemeyecek gibi görünen uygulamalara mecbur bırakılıyorlar.

Ipad tarafında epey popüler olan Astropad şimdi Project Blue kod adıyla Windows işletim sistemli makinelere de destek vereceğini duyurdu. Uygulama Astropad in bir Windows sürümü gibi olup hemen hemen aynı şekilde çalışacak ve Ipad’e bir windows ekranı yansıtabilecek. Tabii ki, buradaki gerçek katil özellik, Apple Kalem’i Windows sistemlerde basınca duyarlı bir şekilde kullanabilmek olacak.

Astropad Project Blue beta neredeyse tüm özellikleriyle aktif olmak üzere yayınlanmaya hazır hale getirildi. Özelleştirilebilir ve uygulama başına eklenebilen kısayolların yanı sıra özel basınç eğrileri ve yumuşatma gibi özellikleri ile gelişmiş kullanıcılara hitap eden bazı yeniliklerin önümüzdeki ay yapılacak güncellemeyle platforma geleceğini duyurdu.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu