TEKNOLOJİ
Trend

Bilgisayar Monitörlerinde Panel Kıtlığı Aylarca Sürebilir

LCD monitör fiyatları neden artıyor?

Ağustos ayında Samsung Çin’in Suzhou (Shanghai’ ın üst kısmında kalıyor.) Eyaletinde bulunan LCD panel üretim tesisini CSOT olarak bilinen ve TCL tarafından sahip olunan şirkete satmıştı. Bu satınalma sonrasında eskiden global pazara Samsung LED paneller üreten şirket artık bu görevi CSOT markasıyla yapmaya başladı. Ancak üretimdeki sıkıntılar ve fabrikanın %100 performans ile üretime başlamaması, Pazarda hali hazırda bulunan Samsung panel tedarik anlaşmaları ve markalamalar piyasayı bir boşluğa düşürdü. Samsung panellere olan talep bir anda CSOT, AUO, BOE, IPS gibi markalara kaymaya başladı ve bu markaları da hazırlıksız yakaladı.

Mevcut panel markalarına olan talep artışı fiyat artışlarını ve artan talebe yetişememe problemlerini de beraberinde getirdi. Bugün LED panelli ve özellikle Curved yani kavisli monitör modellerinin fiyatlarında artış yaşanıyor. Global markalar fiyatlarını hemen yükseltirken son dönemde piyasada sıkça görmeye başladığımız Monster, Powerboost, Rampage, Gamepower, Nightsilver, Izoly, Cbox gibi markalar ise ekran kartı yoksunluğundan dolayı azalan monitör talebi karşısında fiyatlarını henüz yükseltmediler.

Bu olayın yanı sıra yeni yıl tatili öncesi Taiwan’ da yaşanan depremden etkilenen AU Optronics (AUO) Yöneticisi Paul Peng bu durumun üretim bantlarından bazılarını etkilediğini bildirmişti.

Ekran kartlarında yaşanan kıtlık bugün bilgisayar satışları ile birlikte monitör satışlarını da etkilediğinden Pazar henüz bu durumun etkilerini tam hissetmiyor ve fiyatlar çok yükselmiyor ancak Çin’ de panel fiyatlarında neredeyse %50’ ye varan artışlar yaşanıyor. Eğer sizin de bir monitör ihtiyacınız varsa fiyatlar yükselmeden hızlı bir seçim yapabilirsiniz.

Temennim panel probleminin 2021 Nisan ayından sonra çözümlenmesi yönünde ancak panel kıtlığının yaşattığı zam etkilerinin en az Haziran ayına kadar devam edeceğini düşünüyorum.

Bu konudaki gelişmeleri size daha sonra aktarıyor olacağım.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu