NASIL YAPILIRTEKNOLOJİ

Bulaşık Makinesi Alırken ve Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Püf Noktaları

Bulaşık makineleri mutfağın vazgeçilmez eşyaları arasında yer alıyor. Peki mutfaktaki en büyük yardımcılardan birisi olan bulaşık makinelerini alırken ve kullanırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Bu rehberimiz çokta komplike olmayan bulaşık makineleri hakkında bilgi edinmenize yarayacak.

Bulaşık Makinesi Alırken Enerji Sınıfına Dikkat Edin.

Bulaşık makinesi satın alırken çamaşır makinelerinde olduğu gibi bulaşık makinelerinde de enerji tüketimi dikkat edilmesi gereken ilk noktalardandır. Tavsiyemiz A++, A+++ bir ürün tercih etmeniz çünkü bu tür makineler devamlı olarak kullanıldıkları için elektrik ve su tüketiminin faturanıza yansımasını istemezsiniz. “+” ne kadar yüksek olursa daha tasarruflu bir model olduğunu anlayabilirsiniz.

Bulaşık Makinesinin İçine Bakmadan Almayın!

Bulaşık makinesinin iç kısmına özellikle tabanına iyi bakmanızı öneririz. Bazı üreticiler daha ucuz maliyetli olması için plastik tabanlı makineler tercih ediyorlar. Bildiğiniz üzere plastik yüksek sıcaklıkla karşılaştığında çok güzel sonuçlara neden olmaz. Tabii bu kullanılan plastikler yüksek sıcaklıklara dayanıklı olsalar da plastik plastiktir.

Bulaşık Makinesinin Sepeti Yemek Takımınıza Uygun mu?

Bulaşık makinelerinin sepet ve kaşıklık bölmelerini asla es geçmeyin. Tencerelerinizi koyabileceğiniz kadar yer sağlanıyor mu? Bazı üreticiler sepetlerin özelleştirilebilir olmasına dikkat ediyorken bazı üreticiler buna dikkat etmiyor. En basitinden alt sepette tabaklarınızı koyduğunuz bölmeyi yatırınca tencerelerinizi koyabiliyor musunuz? Sepetlerin özelleştirilebilir olmasına öncelikle dikkat edin. Sonuçta yıllar boyunca kullanacağınız bir bulaşık makinesi satın alıyorsunuz sonrasında sürprizle karşılaşmak hiç hoş olmaz.

Bulaşık Makinesinde Gürültü Seviyesi

Bulaşık makinelerinde sessizlik önemli bir etken sayılır. Eğer açık bir mutfağınız varsa bu avantajı es geçmemeniz önemle tavsiye edilir. Gürültü seviyesi ürünün etiketinde görülebilir. Buna karar verirken evinizin planı, tercihleriniz en belirleyici unsurlardır.

Bulaşık Makinesinin Program Çeşitliliği

Mağazaya gittiniz satıcı size 99 program özelliğine sahip son model bir ürün önerdi. Öncelikle sakin olun asıl önemli olan size neyin lazım olduğudur. Yönlendirmeler ile alınan ürünle tercihlerinize göre aldığınız ürünün arasında büyük farklar olduğunu unutmayın. Bulaşık tiplerine göre farklı programlar mevcuttur bunları göz önüne alarak bir tercihte bulunabilirsiniz.

Bulaşık artıklarını temizleyin

Tabak ve tencerelerin üzerinde büyük kalıntıların kalmamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Büyük yemek artıkları bulaşık makinesinin filtresinin daha hızlı tıkanmasına neden olurlar. Tıkanan filtreler bulaşık makinenizin düşük performanslı çalışmasına neden olur.

Deterjan ve Miktarı önemli

Tablet, toz veya sıvı deterjan kullanıyorsanız belirtilen miktarın üzerinde ekleme yapmayınız. Bulaşıklarınızın çok pis olması fazla deterjan koyularak çözülecek bir şey değildir. Önerilen miktar deterjanı ekledikten sonra bulaşık tipine uygun programı seçerek bu sorunu giderebilirsiniz. Fazla deterjan koymak hem cebinize hem bulaşıklarınıza hem de doğaya olumsuz katkıları bulunmaktadır. Makine üreticisi tarafından önerilen deterjan v.b. ürünler dışında farklı bir temizleyiciyi makinenize eklemeyin.

Ön Yıkamayı Alışkanlık Haline Getirmeyin!

Bulaşıklarınız uzun süre beklediyse makinenizin yıkaması zorlaşacaksa ön durulama programı kullanılabilir. Yoksa her program kendi içerisinde ön duruma yapmaktadır. Bunu kullanım kılavuzundan öğrenebilirsiniz.

Bulaşık Makinenizi Tam Kapasite Çalıştırın

Bulaşık makineniz tam olarak dolmadan çalıştırmanız hem enerji hem de su kaybına neden olmaktadır. Bazı bulaşık makinelerinde bulunan sensörler aracılığı ile makine içerisinde bulunan bulaşık miktarına göre gerekli su ve deterjan harcaması ayarlanabiliyor olsa da siz yine de tam kapasitede çalıştırmayı tercih edin.

Bulaşık Makinesinden Önce Elde Yıkamayın.

Genellikle ev kadınları bulaşıklarını makineye atmadan önce ufak bir sudan geçirmeyi tercih edebiliyorlar. Bunun yerine peçete, limon artığı veya fırça yardımıyla ön temizleme yaparak gereksiz su harcamanın önüne geçmiş olursunuz.

Bunları Bulaşık Makinesinde Yıkamayın!

Mum artığı, cila, boya veya buna benzer kimyasal maddeler aracılığı ile kirlenmiş bulaşıkları makinenize atmayın. Tahta, ısıya dayanıklı olmayan plastik parçalar, bakır ve kalaylı kapların da makinede yıkanması önerilememektedir.

Bulaşık Makinesi Bakımı

Her üründe olduğu gibi bulaşık makinesinde de kullanıcının yapması gereken bir takım rutin işlemler vardır. Müşteri hizmetlerini arayıp veya kullanım kılavuzuna bakarak bunları öğrenebilirsiniz. Kullanım kılavuzunu okumak makinenize daha fazla hakim olmanızı sağlar ve gereksiz sarfiyatın önüne geçmiş olursunuz.

Tillabey

Bilgisayar teknisyeniyim ve işim sebebiyle teknolojiyle fazlasıyla ilgiliyim. Tabii bilgisayar oyunları en büyük vazgeçilmezim. HardwareTurk.com adresinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu