NASIL YAPILIRTEKNOLOJİ

Buzdolabı Alırken ve Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Püf Noktaları

Mutfakta sıkça kullandığımız aktörlerin başında geliyor. Hiç kimsenin kapısına bu kadar gitmiyoruz, yiyeceklerin koruyucusu, mutfağın gardiyanı evet buzdolabından bahsediyoruz. Bu rehberimizde buzdolabı alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken konuları ele alacağız. Eğer farklı bir noktaya değinmek istiyorsanız yorumlar kısmından yazmayı unutmayın.

Enerji Sınıfına Dikkat!

Devamlı olarak çalışan veya sık kullandığımız elektronik ürünler (bknz: Bulaşık makinesi, Çamaşır makinesi) için enerji sınıfı herşeyden önce geliyor. Enerji sınıfının A++ veya A+++ olması satın alacağınız cihazın yaptığı enerji sarfiyatının olabildiğince az olduğunu gösterir.

Buzdolabı Almadan Önce İhtiyacınızı Belirleyin

Buzdolabını almak için almayın, boyunuza, kişi sayısına, kullanım rahatlığına, tipi ve türleri hayatınızı kolaylaştıracak en büyük etkenlerdir. Dondurucu altta mı olsun yoksa üstte mi? Buzdolabınız aynı anda su sebiliniz olsun mu? Kaç litre iç hacmine ihtiyacınız var? Buzdolabı boyutları ne kadar olmalı?

 • Dondurucuları çok yoğun olarak kullanmayız. Dondurucusu altta olan modelleri tercih ederseniz aktif olarak kullandığınız soğutucu kısmına erişiminiz daha kolay olacaktır. Her seferinde aşağı eğilmek zorunda kalmazsınız. Boyunuzun veya ailede yaşayan kişilerin boyuna göre tercih edilebilir.
 • İç hacim bir buzdolabında dikkat edilmesi gereken en büyük kısımdır. Kalabalık aileler için büyük iç hacme sahip buzdolapları tercih edilebilir. Yalnız veya iki kişi yaşıyorsanız ufak hacimli buzdolapları işinizi fazlasıyla görecektir.
 • Buzdolabını koyacağınız yerin ölçüsünü hatta kapıların ölçüsünü almayı sakın unutmayın. Satın aldıktan sonra yerine taşırken sürprizlerle karşılaşmak hiç hoş olmaz.
 • Gardırop türü buzdolaplarında ekstradan su sebili özelliği bulunmaktadır. Su sebili yerine buzdolabına entegre türleri tercih edebilirsiniz.
 • Cam raflı olanları tercih ederseniz daha hızlı iç soğutma sağlayabilirsiniz.
 • Temizlemesi kolay bir buzdolabı seçerseniz zamandan tasarruf edebilirsiniz. Çıkarılabilen çekmece ve cam raflı olan modellere bakmayı unutmayın.
 • Sebze ağırlıklı besleniyorsanız, sebze meyve saklama bölümünün genişliğine dikkat edin.

Buzdolabı Tipini Nasıl Olmalı

Buzdolabında ilk dikkat edilmesi gereken özellik solo mu yoksa ankastre mi olması gerektiğidir.

Solo buzdolaplarıyla mutfağınızda istediğiniz gibi hareket edebilir, yerini değiştirebilirsiniz ve temizlik konusunda esnektir. Mutfağınızda değişiklik yapmak isterseniz solo buzdolabıyla gayet basit şekilde yer değişikliği yapabilirsiniz.

Ankastre buzdolapları gömme şeklinde olduğundan mutfağınızda kusursuz bir görüntü sağlar. Portatif değildir, temizlik konusunda size biraz zorluk çıkarabilir.

Buzdolabının Türü Kurtarıcınız Olabilir

Buzdolabının tipinden sonra dikkat edilmesi gereken diğer önemli konu buzdolabının türüdür. Üreticiler tarafından ihtiyaçlara göre belirlenmiş birkaç buzdolabı türü bulunmaktadır. Kısaca bunlardan bahsedelim;

 • Tek kapılı buzdolapları; dondurucu ve soğutucu kısımları tek olarak açılabilen bu buzdolapları diğer türlere göre en uygun fiyatları sağlayabilir. Siz yine de ayrı olarak açılabilen modelleri tercih etmeyi ihmal etmeyin. Her seferinde dondurucunun kapağının açılması enerji sarfiyatını artıracaktır. Bu sebeple dondurucu ve soğutucu kısımları ayrı kapaklı türleri tercih edebilirsiniz.
 • Çift kapılı buzdolapları; dondurucu ve soğutucu kısımları ayrı olarak açılabilen kapakları tamamen bağımsız buzdolabı türleridir. Sizlere daha geniş bir iç hacim sunmanın yanında kullanım kolaylığı sağlar.
 • Gardırop tipi buzdolapları; sağ ve sol olarak iki tarafa açılabilen, dondurucu ve soğutucu kısımları ayrı kapaklı, geniş iç hacmine sahip buzdolabı türüdür. Kullanım olarak size büyük bir kolaylık sağlar ayrıca su sebili olarak kullanılabilen modelleri mevcuttur.
 • Ofis tipi buzdolapları; küçük iç hacmine sahip ofis için ideal olan buzdolaplarıdır. İçecek ve geçici olarak tutmanız gereken yiyeceklerinizi rahatlıkla saklayabilirsiniz.

No Frost mu? Low Frost mu?

No Frost mu olsun yoksa Low Frost mu? Buna karar vermek için öncelikle ne olduklarını bilmemiz lazım, kısaca göz atmak gerekirse;

 • Low Frost: Enerji tüketimleri çok azdır. Sessiz çalışırlar. Buzdolabının iç kısımları buzlanma yapar, belli aralıklarla bu buzları çözdürmeniz gerekiyor. No Frost buzdolaplarına göre fiyatları ucuzdur.
 • No Frost: Enerji tüketimleri seçtiğiniz enerji sınıfına göre değişse de Low Frost buzdolaplarına göre yüksek sayılır. Sesli çalışırlar. No Frost buzdolapları buzlanma yapmaz, buzları çözme özelliği sayesinde No Frost adını almıştır.

Elektrik Tesisatı Düzgün Olmalı.

Devamlı olarak fişe takılı şekilde çalışacağı için elektrik tesisatının topraklı olmasına dikkat etmek gerekiyor. Eğer hattınız topraksız ise bir elektrikçi çağırıp hattınızı topraklı hale getirebilirsiniz.

Buzdolabınız Boğulmasın!

Buzdolabınızın içini doldururken içerideki hava dolaşımını göz ardı etmeyin. Soğuk hava üfleyen kanalların önünü kapatmaktan kaçınmanız buzdolabınızın daha az ve sağlıklı çalışmasını sağlar. Aynı şekilde dondurucu kısmına da dikkat etmeniz gerekiyor. Hava dolaşımı olmayan buzluklarda aşırı buzlanma sorunu yaşayabilirsiniz.

Yiyeceklerinizi Düzenleyin

Buzdolabında tüketim sıralamanız olmasına dikkat edin. Zamanı gelen yiyeceklere öncelik sağlayın. Dolabın arka taraflarına yenilerini vadesi dolacak olanları ön tarafa yerleştirmeye özen gösterin. Böylelikle hiçbişey gözünüzden kaçmaz, zamanında ve taze şekilde tüketmiş olursunuz.

Temizlik Şart

Sonuçta yiyecek saklıyoruz ve bazen bişeyler suyunu salabiliyor, unutursak küflenebiliyor vs. Buzdolabınızı temizlerken olabildiğince kimyasal kullanmayın. Sirke, limon, karbonat veya bildiğiniz diğer doğal temizleyicileri kullanabilirsiniz. Kullanmak zorunda kaldığınız durumlarda iyice durulandığından emin olmalısınız.

Tillabey

Bilgisayar teknisyeniyim ve işim sebebiyle teknolojiyle fazlasıyla ilgiliyim. Tabii bilgisayar oyunları en büyük vazgeçilmezim. HardwareTurk.com adresinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu