NASIL YAPILIRTEKNOLOJİ

Çamaşır Makinesi Alırken ve Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktaları

Her evin vazgeçilmez eşyaları arasında yer alan, gün içinde en büyük yardımcılarımızdan olan çamaşır makinelerini satın alırken ve kullanırken dikkat etmeniz gereken püf noktalarını sizlere aktaracağız.

Çamaşır Makinesi Alırken Neye Dikkat Etmelisiniz

Günümüzde eskisi gibi tek tip makineler bulunmuyor. Gelişen teknolojiyle beraber ihtiyacınıza yönelik makineleri ufak bir gezintiyle bulabilirsiniz. Yeni nesil makinelerde enerji sınıfına dikkat etmeniz gerekiyor. A++ veya A+++ enerji sınıfı bir makine tercih etmelisiniz. A enerji sınıfı makineler enerji ve su tüketimini olabildiğince azaltmaktadır. 

Enerji sınıfını belirledikten sonra ihtiyacınıza yönelik makineleri tercih etmelisiniz. Tek yaşıyorsanız düşük 5-6 kg kapasiteli makine tercih etmelisiniz, evde bulunan kişi sayısı veya biriken çamaşır miktarına göre bunu belirleyebilirsiniz. Çamaşır kurutmaya yeriniz yoksa kurutma özelliği bulunan bir makine yükünüzü fazlasıyla hafifletecektir.

Çamaşır Makinesinin Yeri

Çamaşır makinelerini düz bir zemine koymanız performans için en önemli etkenlerden biri sayılır. Ayrıca makinenizi bir bölmeye koyacaksanız çevresinde en az 1-1.5 cm mesafe bırakmanız sizin ve makineniz için iyi olacaktır. Yüksek sıkma devirlerine çıktığında düz zeminde olmayan ve çevresinde boşluk bırakılmayan makinelerin gürültü yapması, kendini sağa sola vurması kaçınılmazdır.

Çamaşır Makine Tesisatının Önemi

Çamaşır makinesine bağlanan su tesisatının temizliği makinenizin düzgün ve verimli çalışması için gereken en büyük etkendir. Su giderinin doğru şekilde yapılmış olması olası su basmalarının önüne geçer.

Çamaşır Makinesi İçin Doğru Elektrik Tesisatının Önemi

Elektrik tesisatı makinenin performansı ve ömrünü etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Çamaşır makinesinin elektriğini direkt olarak duvardan alması ve bu tesisatın topraklı olması makinenizin ömrünü uzatacaktır. Bu tarz büyük makinelerde topraksız elektrik tesisatı kullanılmaması büyük önem arz ediyor.

Çamaşır Kapasitesi

Çamaşır makinelerinin belli bir kapasitesi bulunmaktadır. Makinelerinizi olduğunca tam kapasite çalıştırmanız olası enerji ve su kaybının önüne geçer. Ayrıca bu kapasiteyi aşmadan makinenizi doldurmanız büyük önem arz ediyor. 5 kg kapasiteye sahip olan makinaya 6-7 kg çamaşır eklemeniz yıkama ve sıkma esnasında fazladan enerji harcamasının yanında ekstra gürültülü çalışmasına neden olur. Her seferinde fazladan çamaşır eklerseniz zamanla zorlanan motorun size problem çıkarması kaçınılmaz olacaktır.

Çamaşır Türleri

Çamaşır makineleri üzerinde farklı kumaş türlerine ait programlar görürsünüz. Çamaşırları yıkmadan önce kumaş türüne göre ayırmanız hem çamaşırlarınızın doğru şekilde yıkanmasını sağlamak, hem de makinenizi zorlamadan en iyi şekilde sonuç vermesine neden olur.

Ceplerinizi Kontrol Edin

Çamaşır makineleri bildiğiniz üzere çamaşır yıkamak için hazırlanmış makinelerdir bu sebeple çamaşırlarınızı makineye atmadan önce kesinlikle ceplerini kontrol etmeniz gerekiyor. Bozuk ve kağıt para, kağıt parçası, demir, plastik malzemeler makinenizin yıkama performansını olumsuz etkileyen unsurlardır. Bir insanın demir parçası yediğini düşünün sonuç tabii üzücü olabilir. Aynı şekilde çamaşırların cebinde unuttuğunuz, çamaşır makinesinin içinde olmaması gereken malzemeler makinenin işleyişine etki edecektir. Her ne kadar makine üreticileri buna karşı önlem alıyor olsa da beklenmedik arızalara sebep olabilir.

Beyazlar ve Renklileri Ayırın

Çamaşırlarınızı makineye atmadan önce renkliler ve beyazlar olmak üzere ayırmanız çamaşırlarınızı korumanız için en dikkat etmeniz gereken konuların başında geliyor. Yüksek sıcaklıklarla beraber koyu renkli çamaşırlarınız rengini, beyaz renkli çamaşırlarınıza geçirir. Haliyle bunun telafisi pek mümkün olmamaktadır.

Çamaşır Makinesi Bakımı

Çamaşır makinenizi aldınız, servisi çağırdınız gelip kurulum yapıldı. Kullanım kılavuzuna bir göz atmanızda fayda var çünkü kullanıcı olarak sizin yapmanız gereken bir rutin kontrol var mı öğrenmelisiniz. Bu her makine için geçerli olmayabilir ama kullanım kılavuzları genellikle servis çağırmadan önce aksiyon alınması için kullanıcıya birtakım görevler verebilir. Bu sebeple kullanım kılavuzlarına detaylı göz atmanı ve olası bir problem halinde müdahale edebilmeniz için elinizin altında olması gerektiğini unutmayın.

Tillabey

Bilgisayar teknisyeniyim ve işim sebebiyle teknolojiyle fazlasıyla ilgiliyim. Tabii bilgisayar oyunları en büyük vazgeçilmezim. HardwareTurk.com adresinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu