TEKNOLOJİ

Termal Macun Satın Alma Rehberi

Bu yazımızda pek çok influencer’in, teknoloji yazarının okurlarına detay vermekten kaçındığı ve tam olarak önemini anlatmadığı bir konuyu ele aldık. Termal macun nasıl seçilmeli? Termal macun alırken nelere dikkat etmelisiniz? sorularının cevaplarını yazımın devamında bulabileceksiniz. Öncelikle termal macunun neden kullanıldığına ve bulunabilen en iyisinin kullanılmasının neden önemli olduğuna değinelim.

Termal macun’un bugün bile pek çok bilgisayar kullanıcısı tarafından önemi bilinmiyor. İnsanlar işlemci soğutucularının yanında veya soğutma bloğuna sürülü bir şekilde bizlere sunulan termal macunlarla sistem topluyorlar ancak bu macunlar soğutma için pek de yeterli değil. Bilgisayarları ofis işleri dışında kullanan oyuncular, çoklu işlem yapanlar, render ve editleme gibi işler için kullananlar için bilgisayarlarda daha etkili bir soğutma her zaman daha iyi bir performans demektir. Öyle ki bugün sadece termal macun kalitesiyle soğutma performansının 10-15 dereceye varan değer değişiklikleri yapılan testlerde görülebiliyor.

İdeal performans için termal macunun yıllık olarak değiştirilmesi gerekir. Düzenli bir şekilde değiştirilmeyen macunlar kurur ve etkinliğini kaybetmeye başlar. Çok uzun süre değiştirilmediğinde, bilgisayar performans sorunları yaşamaya başlar ve yavaş yavaş aşırı ısınır. Bu, zamanla CPU’ya zarar verebilir.

Termal Macun Ne İşe Yarar?

Bildiğiniz üzere satın aldığınız işlemcilerin ve soğutucu blokların yüzeyleri mükemmel değil ve mikroskobik hatalarla dolu. Bu mikroskobik şekil bozuklukları soğutucu ile işlemcinin kusursuz bir şekilde birleşmesini engelliyor. Mikroskobik olarak bozuk olan yüzeyler havayı hapsediyor ve mükemmel ısı iletiminin önüne bir engel oluşturuyorlar. Termal macun ise bu yüzeyleri kaplayarak işlemci ve soğutucu blok arasındaki birleşmeyi mükemmelleştiriyor ancak tüm termal macunlar aynı oranda veya kalitede ısı iletimi yapamıyorlar. Ne kadar iyi iletim o kadar düşük işlemci çalışma hızı demek.

Peki Doğru Termal Macun Nasıl Seçilir?

Termal macunlar bileşen yapısı ve iletkenlik güçlerine göre sınıflandırılıyor. Bunlar Metal, Silikon, Karbon bazlı ve Seramik termal bileşenler diye sınıflandırılıyor. Bu termal macunlar içerik olarak kendi içlerinde de şu başlıklarla tanımlanırlar;

  • Zinc oxide(Çinko Oksit) içerikliler
  • Sıvı Silikon İçerikliler
  • Seramik içerikliler
  • Aluminyum içerikliler
  • Bakır içerikliler
  • Gümüş içerikliler
  • Graphite(nano Grafit veya Elmas partiküllü) içerikliler
  • nano partiküllü Karbon içerikliler
  • Ve çeşitli anti-oksidasyon içerikliler

Metal İçerikli Termal Macunlar

Metal içerikli termal macunlar iletkenlik açısından en verimli macunlardır ancak biraz riskli olabilirler çünkü bu macunlar elektrik iletkenliğine de sahiptirler. Bu macunlar uygulanırken dikkatli olunmalıdır ve anakart ile temas etmemesi için özen gösterilmelidir.

Seramik İçerikli Termal Macunlar

Seramik içerikli macunlar metal içermediklerinden elektrik iletkenlikleri yoktur. Bu macunlar belirgin olarak rakiplerine göre daha ucuzdurlar, daha güvenlidir ve iyi sonuçlar gösterirler. En popüler termal macunlar bunlardır ancak metal macunlar kadar belirgin ısı iletkenlikleri ve verimlilik göstermezler.

Silikon İçerikli Termal Macunlar

Bu macunlar genelde işlemci bloklarının üzerlerinde sürülü olarak gelen macunlardır. Kullanımı en kolay ve en ekonomik macunlardır ancak metal veya seramik içerikli macunlar kadar iyi performans vermezler. İyi temizlenmezlerse sonraki kullanılan macunun performansını dahi düşürebilirler.

Hangi Termal Macun Tercih Edilmeli?

Termal macunların içeriklerini öğrendiğimize göre artık diğer bir değer olan iletkenlik değerine dikkat etmeliyiz. İletkenlik değerleri tüm termal macunların üzerinde yaygın olarak yazar ve W/mk ile ölçülürler.

Bugün iyi bir termal macun almak isteyen kişiler nano graphite partiküllü termal macunları tercih etmeliler ve bu kategoride Çin’de gördüğümüz işlemciler için optimize edilmiş en yüksek değer şimdilik 14.5W/mk ancak ülkemizde bu değerleri taşıyan termal macunları henüz göremedik. Değer ne kadar yüksekse iletkenlik o kadar güçlü demektir. Bu da size daha iyi bir soğutma performansı sunacaktır. Bu kategoride ülkemizde düzenli bir tüketim olmadığından satışlar yavaş ve satıcıların karlılıkları yüksektir. Aliexpress’de bugün yaklaşık 8$ seviyesine alınabilen, üretici tarafında 1$ fiyatı olan 1 gramlık bir 12.5W/mk termal macun ülkemizde fahiş fiyatlara satılıyor. Ayrıca bu ürün grubunun ithalatı da oldukça zorlaştırılmış durumda. Yakında sancılarının son kullanıcı tarafından hissedilmesi ve siparişlerin Aliexpress gibi uzak doğu sitelerine kayması kaçınılmazdır.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu