TEKNOLOJİ

Dünyanın En Yetenekli ve En Önemli Çip Üreticisi Kimdir?

Teknolojik ürünlerdeki stok kıtlığı bir şeyi açıklığa kavuşturdu: artık tek bir tür çip yok. Talep değiştikçe, yarı iletken endüstrisinde güç dengeleri de değişiyor.

Bunca yıldır Intel pazarlama sloganı “Intel Inside” ile birçok kişinin zihnindeki tek çip üreticisiydi ama artık durum böyle değil. Dünya çip üretimi konusunda epey ilerledi.

Çip üretiminde iki trend ön plana çıkıyor: veri depolama için kullanılan yongalar ve Grafik kartlarında kullanılmak üzere üretilen grafik yongaları. Bu iki yonga tipi sadece oyun pazarının gelişmesiyle değil yapay zeka uygulamalarının hayata geçirilebilmesi için de kilit rol oynuyorlar.

Bu sektördeki yeni süper güçlere, özellikle Tayvanlı şirket TSMC işaret ediliyor. Sektör uzmanları TSMC için, “şu anda bu alanda kullandığı güncel yüksek teknoloji üretim hattı ile dünyanın bir numaralı silikon yonga üreticisidir.” diyor.

“TSMC Intel’den çok farklı. Intel’in yaptığı şey yongaları tasarlamak, kendi yongalarını yapmak ve sonra bu yongaları satmak. TSMC’nin yaptığı şey başkaları için yonga yapmaktır, bir nevi tasarımcısı belli çipler için fason üretim yapıyor.”

Çip fabrikaları veya sektörde bilindiği şekliyle dökümhaneleri inşa etmek oldukça pahalı bir iştir. Bugün son teknoloji ekipmanlarla donatılmış yeni bir Çip dökümhanesi açmanın bedeli 25 milyar dolar civarında.

TSMC yani Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Tayvan menşeli 1987 yılında kurulmuş ve 2020 yılında en çok büyüyen Çip üretim yapan şirket.

Dünyanın En Önemli Çip Üreticisi Kimdir?

Dünyada ihtiyaç duyulan en yeni ve en küçük silikon çipler için yeterli bir baskı makinesi olan tek tedarikçi olan ASML’dir. ASML Bu konuda hayati bir rol oynuyor. Çip üretme makineleri o kadar geliştirilmiş ki bu da onları günümüz teknolojilerinin aranan ince ve küçük taleplerinin cevabını en iyi verebilen şirket yapıyor. Şirket yaklaşık 220 milyar dolar’lık devasa bir piyasa değerine sahip.

ASML’den Jos Benschop, TSMC, Intel ve Samsung gibi şirketlerin ürettiği çiplerin ne kadar ihtiyaç duyulduğuna değinmek için şu sözleri kullandı, “Marangozun evinizi inşa etmek için kullandığı aletleri yapıyoruz”.

Şirket 1984 yılında kurulduğunda çip baskı pazarında 10 büyük oyuncu vardı. Bugün ise ASML bu alanda geriye kalan tek şirket. ASML’den Jos Benschop bu durumu şu şekilde açıklıyor,

“Zaman içersinde çip üretim teknolojisinde ustalaşmak gittikçe daha zor hale geldi. Üretimde kalabilmek için ihtiyaç duyulan yatırım giderek büyüdükçe daha az şirket buna ayak uydurabildi.” Jos Benschop bu durumu özetlemek için Dünyaca ünlü Rap müzik sanatçısı Mobb Deep’in parçalarından biri olan “Survival of the fittest” terimini kullandı. Özetle “Sadece değişime uyum sağlayan hayatta kalabilir.” demek istedi.

ASML’nin bugünlerde ise ticaret savaşlarından dolayı işleri pek iyi gitmiyor. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşına yakalanan firma Trump yönetimi, ASML teknolojisinin Çinli bir müşteriye satışını durdurması hakkında Hollanda hükümetine baskı yaptı. Bu işe yaramış gibi görünüyor çünkü Çin’e gönderilecek ekipmanın sevkiyatı ertelendi.

ASML 1984 yılında kurulmuş Dünya çapında 123 farklı ırktan toplamda 26.000′ den fazla çalışanı olan Eindhoven, Hollanda menşeli ve bir şirkettir.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu