TEKNOLOJİ

Ekran Kartı Çıkmazı

Bir oyuncu ne ister?

Oyuncu bilgisayarını açtığında oyunlarını grafik ayarlarını kısmadan, donma, kasılma olmadan akıcı bir şekilde oynamak ister. Günümüzde virüsle beraber eve kapanan insanlar eskisinden daha fazla bilgisayar karşısında vakit geçirmeye başladılar. Sıradan bir oyunu oynamak bile ekran kartı gerektiriyor. Dahili grafik işlemcileri ile bir yere kadar verim alabilirsiniz ama oyunu damarlarınızda hissetmek istiyorsanız bir ekran kartına sahip olmak zorundasınız.

Karnınız acıktığında güzel bir yemek sizi aşka getirip daha iştahlı hale getiriyorsa aynı şekilde hızlı, güçlü ve güncel bir ekran kartı her oyuncunun kasasında olmasını istediği iştah kabartan bir ekipmandır. Açlığınızı yemeği kendiniz yaparak veya sipariş vererek çözebilirsiniz ama bu ekran kartları için günümüzde ne yazık ki geçerli değil. Sıkıntı sadece Türkiye için geçerli değil, söz konusu Türkiye olunca farklı sıkıntılar da mevcut ama Dünya’da da stok sorunu bulunuyor.

Bu stok sorunu ne ola ki?

Kripto paraların yükselişe geçmesiyle beraber ekran kartlarına olan talep fazlasıyla artmış bulunuyor. Örnek vermek gerekirse bir oyuncunun ihtiyacı olan ekran kartı sayısı maksimum 2 adet iken kripto para madencileri en az 6 adet en fazla 10-20-30-40-50-100-150-200 veya daha fazla adetlere ihtiyaç duyabiliyorlar. İşte mağduriyet burada başlıyor, ihtiyacınız olan ekran kartı ne yazık ki başka biri tarafından mining için kullanılıyor ☹.

Zavallı ekran kartları…

İşin kötü yanı bu ekran kartları devamlı olarak ve tam performans çalıştırıldıkları için çok fazla ömürlü olmuyorlar. Yeteri kadar performans göstermeyen kartlar bir süre sonra piyasaya geri sürülüyor, tahmin ettiğiniz üzere haşatı çıkmış şekilde…

Bu sebepten dolayı ikinci el ekran kartı alırken özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Son kullanıcıdan ekran kartı almaya dikkat edin. Mağaza veya adetli olarak satış yapan yerler size güzel ekran kartları sunabilir ama o ekran kartlarının nerede, ne şekilde kullanıldığı büyük önem taşıyor.

Çözüm; Madencilere özel ekran kartları

Bu kartları diğer ekran kartlarından ayıran en önemli özellik video çıkış portlarının bulunmamasıdır. Ekran kartları anakart üzerine belli aparatlarla bağlanır ve tercihe göre değişen Windows veya Linux tabanlı sistemlere entegre edilerek internet üzerinden kontrolü sağlanır.

Ekran kartı talep problemi kripto paraların değer kaybetmeye başlamasıyla tekrar düşüşe geçebilir ve bu durumda ekran kartına ulaşım kolaylaşabilir ancak bunun ne zaman yaşanacağı veya yaşanabileceği asıl merak konumuz.

Umarız normal talebi karşılayamayan ekran kartı üreticileri mininge özel kartlarını seri üretime geçirip oyuncuları içinde bulundukları çıkmazdan kurtarırlar.

Tillabey

Bilgisayar teknisyeniyim ve işim sebebiyle teknolojiyle fazlasıyla ilgiliyim. Tabii bilgisayar oyunları en büyük vazgeçilmezim. HardwareTurk.com adresinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu